Co czeka obywateli UE w Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Opublikowano: 19.02.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 620

Negocjacje z Brukselą odnośnie Brexitu nadal trwają, a Unia stawa Wielkiej Brytanii twarde warunki dotyczące okresu przejściowego. Jak jednak wyglądają dotychczasowe ustalenia w sprawie imigrantów z UE na Wyspach po Brexicie? Czy pracownicy z UE będą musieli starać się o wizy, gdy będą chcieli mieć dostęp do brytyjskiego rynku pracy?

W Wielkiej Brytanii żyje obecnie około 3,6 miliona obywateli UE, w tym prawie 600 000 dzieci. Theresa May potwierdziła, że obywatele UE, którzy żyją na Wyspach od minimum pięciu lat, będą mogli ubiegać się o status osoby osiedlonej, aby mogli już tutaj zostać. Ponadto premier zapowiedziała, że „żadna rodzina nie zostanie rozdzielona”.

Po wstępnym porozumieniu dotyczącym problemów związanych z Brexitem, 8 grudnia Theresa May zapewniła, że prawa imigrantów z UE zostaną włączone do prawa brytyjskiego. Wtedy też wystosowała do nich otwarty list, w którym napisała, że „ogromnie ceni wkład obywateli UE w brytyjską gospodarkę, społeczeństwo, kulturę i życie społeczne”.

Co stanie się z imigrantami z UE po Brexicie? Brytyjscy parlamentarzyści oświadczyli, że od drugiej połowy następnego roku zostanie uruchomiony „transparentny, płynny i sprawny” proces pozwalający obywatelom UE aplikować o „status osoby osiedlonej”. Jego koszt nie będzie większy niż koszt paszportu, który wynosi 72.50 funta dla osoby dorosłej.

Theresa May zwróciła się do imigrantów z UE, że „obecnie nie muszą nic robić”. „Możecie jedynie czekać, wiedząc o tym, że wasze prawa są zapewnione, na porozumienie między Wielką Brytanią i Unią w kwestii sposobu na zachowanie waszych praw – podobnie jak i praw brytyjskich obywateli mieszkających w UE”.

Home Office poinformowało, że aplikacje dotyczące statusu osoby osiedlonej będą zawierać od sześciu do ośmiu pytań, a odpowiedzi na nie zajmą „parę minut”. Z kolei dzieci rodziców pochodzących z UE urodzone w Wielkiej Brytanii automatycznie uzyskają brytyjskie obywatelstwo. Prawa irlandzkich obywateli nie zostaną w żaden sposób zmienione przez Brexit.

Theresa May zapewniła, że brytyjski rząd „chce, aby obywatele z UE zostali w Wielkiej Brytanii wraz ze swoimi rodzinami”. „Powiem jasno: Obywatele UE żyjący legalnie na Wyspach obecnie, będą mogli tu zostać”.

W lutym 2018 roku okazało się jednak, że system związany z rejestracją imigrantów z UE, może nie być gotowy do 2020 roku, kiedy to ma dojść do Brexitu.

Obywatele UE nadal będą mogli podróżować i mieszkać w Wielkiej Brytanii po Brexicie, zgodnie z nowymi planami dotyczącymi imigracji. Zgodnie jednak z propozycją Home Office, nowy system będzie miał na celu zmniejszenie liczby pracujących na Wyspach imigrantów.

31 lipca Theresa May powiedziała, że sugerowanie tego, że prawo do swobodnego przepływu osób będzie obowiązywać po marcu 2019 roku, było niewłaściwe. Po tej dacie, pracownicy z UE, którzy przeprowadzą się do Wielkiej Brytanii, będą musieli się zarejestrować i zasady te będą obowiązywać, dopóki nowa polityka imigracyjna nie zostanie wprowadzona.

We wrześniu z kolei nastąpił „przeciek”, w którym światło dzienne ujrzał dokument Home Office, zgodnie z którym rządowe plany dotyczące zmniejszenia liczby pracujących na Wyspach imigrantów o niskich kwalifikacjach i potwierdzający koniec swobodnego przepływu osób po Brexicie.

Brytyjskie firmy mogą zostać także zmuszone do przeprowadzania rekrutacji najpierw wśród Brytyjczyków, zanim zaczną szukać pracowników za granicą. Ministrowie mogą także sprawić, że przepisy dotyczące przyjmowania do pracy imigrantów z UE będą bardziej restrykcyjne.

Ilustracja: Elionas2 (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.