BRIKS przygotowuje światowy zamach finansowy

Opublikowano: 01.04.2012 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 691

Rosja i jej partnerzy w ramach grupy BRICS – Bazylia, Indie, Chiny i Afryka Południowa – domagają się zmiany reguł gry w MFW, Banku światowym i w handlu światowym w ogólnym zarysie. To stanowisko zostało ujęte w tekście Deklaracji Delhijskiej, zatwierdzonej w czwartek na podstawie wyników obrad szczytu w stolicy Indii.

Przywódcy pięciu mocarstw są niezadowoleni ze zbyt powolnego tempa reformowania przydziałów w MFW. Zażądali oni zapewnienia już w tym roku dla tej piątki państw większej liczby głosów w Funduszu. W deklaracji delhijskiej podkreślono, że zdolności kredytowe funduszu zależą od tego, czy zapewnione zostaną jednakowe prawa dla wszystkich jego członków. Zachód z kolei, zdaniem eksperta Maksyma Braterskiego, lekceważy porozumienia w sprawie zmiany korelacji głosów na korzyść krajów o szybko rozwijających się rynkach:

– Sprawa ta wynikła nie dziś i nie wczoraj. 2-3 lata temu kraje członkowskie grupy BRICS poruszały w ramach Grupy Dwudziestu kwestię tego, że w systemie zarządzania MFW ich gospodarki są reprezentowane nieproporcjonalnie wobec ich realnego znaczenia. Stanowisko na korzyść ponownego podziału przydziałów było wystarczająco uzgodnione i potężne, rozpoczął się ruch, Chiny i Indie uzyskały nieco więcej głosów i akcji. Rosja pryncypialnie nie zyskała w żaden sposób. Ten proces naprawdę posuwa się naprzód zbyt powoli. Chyba słuszne jest dążenie krajów członkowskich BRICS do bardziej zdecydowanego podziału na nowo przydziałów.

Liderzy krajów członkowskich grupy BRICS odczuwają zaniepokojenie również w związku z powolnym tempem reformowania Banku światowego. Wezwali oni do jego ewolucji od instytucji będącej pośrednikiem między zamożną Północą a ubogim Południem – do mechanizmu wspierającego równoprawne partnerstwo. Pozwoli to na bardziej pomyślne rozstrzyganie problemów rozwoju globalnego, a także na przezwyciężanie ustalonego w ciągu dziesięcioleci podziału członków Banku światowego na krwiodawców i odbiorców.

W związku z tym Rosja i jej partnerzy w ramach BRICS są zdania, że rozpoczęcie przekształcania Banku światowego w wielostronną instytucję będzie możliwe już w trakcie wyborów nowego prezesa Banku w kwietniu. Liderzy grupy BRICS potwierdzili, że szef Banku światowego, tak samo, jak MFW, musi być wybierany na podstawie alternatywy w sposób otwarty, przy uwzględnieniu walorów zawodowych. Okres tradycyjnego monopolu Stanów Zjednoczonych co do kierowania tymi strukturami powinien skończyć się jak najprędzej.

Uczestnicy obrad szczytu w Delhi oskarżyli zamożne kraje o to, że właśnie ich polityka spowodowała destabilizację gospodarki światowej i stała się przyczyną globalnego kryzysu finansowego. Liderzy grupy BRICS podkreślili, między innymi, że polityka monetarna Stanów Zjednoczonych zapewnia jednostronną przewagę dla zamożnego Zachodu i stwarza przeszkody na drodze rozwoju dla pozostałej części świata. Na tym tle pięć krajów postawiło poważny krok w kierunku wielobiegunowego systemu walutowego. Rosyjski Wnieszekonombank i podobne instytucje w innych krajach członkowskich grupy podpisały porozumienie w sprawie wzajemnego udzielania kredytów w walutach krajowych. Zmniejszy to ryzyko w przypadku ostrych wahań kursu wymiany czy też wrzucania gotówki w dolarach na światowe rynki finansowe, a także zmniejszy koszty własne kontraktów. Współpraca finansowa pięciu krajów na tej podstawie zapewni możliwość założenia własnego Banku Rozwoju. W sumie szczyt w Delhi ujawnił bardziej zdecydowane podejścia grupy BRICS do reformowania światowego systemu finansowego.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. davidoski 01.04.2012 09:42

    W artykule nie wspomniano o najważniejszym – planie powołania przez kraje BRICS nowego banku “rozwoju” – banku niezależnego od MFW i BŚ, który obsługiwałby handel pomiędzy tymi krajami w ich walutach narodowych. Takie rozwiązanie silnie uderzy w pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej, co wywołało skowyt niezadowolenia zachodnich bankierów. Upadek dolara oznacza również ich upadek. Tymczasem 20 marca ruszyła Irańska Giełda Naftowa handlująca ropą w innych walutach niż dolar. Wygląda na to, że zaatakowanie Iranu już nie wystarczy do rozwiązania problemu upadającego dolara. Teraz trzeba byłoby zaatakować jednocześnie Rosję, Chiny, Indie, Iran i Brazylię. A to jest niemożliwe….

  2. kudlaty72 01.04.2012 16:18

    I pięknie,wreszcie weto dla żydowskiego FED-u i kontrolowanego przez zydów banku swiatowego.Obawiam się tylko ,ze tą nową instytucję finansową zdominuja również………….. wiecie kto!Oni są jak zaraza,jak pandemia.Jeśli nie zrozumiemy,ze nie mozna budować gospodarki na papierze dłużnym to w końcu zginiemy z głodu.Ale tu o to chodzi,zniewolenie,depopulacja,neoeugenika.

  3. Hassasin 02.04.2012 08:28

    Historia lubi się powtarzać . A obozy FEMA już są gotowe . Materia jest materia a ideologia może sie zmienić ;), więc docelowo kto inny może pojechać na wakacje .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.