Bon turystyczny na 1000 zł nie dla wszystkich

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 514

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z RMF FM powiedział, kto będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego o wartości 1000 zł. Przygotowanie takiego rozwiązania zapowiedział rząd. Prezentacja projektu spodziewana jest w przyszłym tygodniu.

Projekt przygotowany przez rząd zakłada, że 1000 zł otrzyma każda osoba, która zarabia poniżej średniej krajowej, czyli poniżej ok. 5200 złotych brutto. Przy czym nie będzie miało znaczenia, czy partner lub małżonek zarabia więcej.

„Bon będzie przeznaczony dla wszystkich pracujących na umowę o pracę do wysokości zarobków średniej krajowej, czyli do ok. 5200 złotych brutto. W naszym projekcie ok. 60 proc. pracujących Polaków miałoby dostęp do tego bonu” – powiedział wiceminister Gut-Mostowy.

Z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać tylko osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Bon nie obejmie zaś tych osób, które zatrudnione są na podstawie innych umów. Jak wyjaśnił wiceminister, celem ograniczenia jest to, aby program nie był zbyt dużym obciążeniem dla Skarbu Państwa.

„Musimy jakiś kompromis zawrzeć. Koszt tego projektu jest przewidziany na około 7 miliardów złotych dla budżetu państwa. Z chwilą gdybyśmy zaproponowali projekt, który kosztowałby znacznie więcej, byłoby niebezpieczeństwo, że naszego budżetu nie byłoby na to stać” – stwierdził.

Jak powiedział wiceminister, bon o wartości 1000zł będzie można wykorzystać przy usługach turystycznych, np. do zapłaty za nocleg. Rządowy projekt ma na celu wsparcie szeroko rozumianej turystyki, m.in. usługi noclegowe, od agroturystyki, przez pensjonaty do hoteli. Beneficjentami tego bonu będą także biura podróży, które będą mogły pakietować poszczególne usługi turystyczne. „Można będzie za tę kwotę tysiąca złotych wykupić kilka noclegów, ale także poprosić hotel, żeby tam się znalazły usługi turystyczne, np. spływ kajakowy lub wejście do aquaparku” – tłumaczył polityk.

Dodał, że będzie to imienna karta elektroniczna. „To będzie karta w formie elektronicznej, karta pre-paidowa. Tylko i wyłącznie obiekty, które mają terminale, będą mogły z tego korzystać. Bon będzie miał charakter imienny i będzie przypisany do osoby, jak karta kredytowa, na pewno będzie mogła z niego korzystać osoba, która otrzymała ten bon” – zaznaczył.

Wiceminister wykluczył natomiast możliwość odsprzedania lub oddania niewykorzystanego bonu innej osobie.

Zdjęcie: burningriver (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. obecny 15.05.2020 10:07

    Widzę, że parcie w kierunku systemu bezgotówkowego jest na maksa i ze wszystkich stron. Wygląda na to, że coraz mniej czasu mają.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.