Bilans przemocy i przesiedleń w Kolumbii

Opublikowano: 05.11.2012 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 711

Narodowa Organizacja Rdzennych Mieszkańców Kolumbii (ONIC) przedstawiła bilans wysiedleń i przemocy, które dotknęły autochtoniczne społeczności kraju w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku. Według zaprezentowanych danych, na przestrzeni kolejnych trzech kwartałów bieżącego roku przymusowymi przesiedleniami zostało objętych jedenaście tysięcy Indian.

W tym samym okresie zamordowano co najmniej 78 rdzennych mieszkańców Kolumbii, kolejne 47 osób przedstawiono jako osoby zagrożone, które uniknęły losu ofiar. ONIC większość przypadków przemocy przypisuje kolumbijskiej armii i grupom powstańczym operującym w interiorze.

Kolumbia zmaga się z konfliktem zbrojnym, którego ostatnia odsłona trwa nieprzerwanie od prawie pół wieku. W październiku 2012 roku kolumbijski rząd i Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) rozpoczęły drugą rundę rozmów pokojowych. Rdzenna ludność Kolumbii z populacją ponad 1,3 mln osób, jest jedną z głównych ofiar długiego kryzysu politycznego.

Według analizy przygotowanej przez ONIC, ataki na rdzennych mieszkańców występują najczęściej na południowym-zachodzie i północnym-zachodzie kraju. W 2011 roku zanotowano 118 przypadków zabójstw Indian na tle wojny domowej i walki o wpływy gospodarcze. Wiele wskazuje, że w tym roku liczba ofiar wśród Indian może być większa. Tylko w październiku, czyli w miesiącu nie sklasyfikowanym w bilansie, zanotowano wzrost przemocy w miotanej przez konflikt północnej części departamentu Cauca.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: onic.org.co, Telesur, EBC
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.