Bezprecedensowe nagromadzenie rtęci w rowach Oceanu Spokojnego

Opublikowano: 31.05.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1193

Zespół naukowców odkrył rtęć w najgłębszych rowach Oceanu Spokojnego, jej poziom przekracza wartości kiedykolwiek zarejestrowane w odległych złożach morskich – są nawet wyższe niż na wielu obszarach bezpośrednio skażonych emisjami przemysłowymi.

Niedawno opublikowany artykuł naukowy w „Nature Publishing”, czasopiśmie raportów naukowych, wykazał, że w najgłębszych rowach Oceanu Spokojnego osadzają się bezprecedensowe ilości wysoce toksycznej rtęci.

Niniejsze badanie, w którym wzięli udział naukowcy z Danii, Kanady, Niemiec i Japonii, przedstawia pierwsze w historii bezpośrednie pomiary depozycji rtęci w jednym z najbardziej złożonych logistycznie dla pobrania próbek środowisk na Ziemi, sięgającym od ośmiu do dziesięciu kilometrów pod wodą.

Główny autor, profesor Hamed Sanei, dyrektor Laboratorium Litosferycznego Węgla Organicznego (LOC) na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Aarhus, stwierdził, że ilość rtęci znaleziona na tym obszarze przekracza wartości kiedykolwiek zarejestrowane w odległych złożach morskich – są nawet wyższe niż na wielu obszarach bezpośrednio zanieczyszczonych przez emisje przemysłowe.

„Zła wiadomość jest taka, że ​​te wysokie poziomy rtęci mogą świadczyć o zbiorowym wzroście antropogenicznych emisji rtęci do naszych oceanów” – powiedział. „Ale dobra wiadomość jest taka, że ​​rowy oceaniczne pełnią funkcję trwałego wysypiska śmieci, więc możemy spodziewać się, że rtęć, która tam trafia, będzie pochowana przez wiele milionów lat. Płyty tektoniczne przenoszą te osady w głąb górnego płaszcza Ziemi. Ale nawet jeśli rtęć jest usuwana z biosfery, pozostaje dość alarmujące, ile rtęci dostało się do rowów oceanicznych. Może to być wskaźnik ogólnego stanu naszych oceanów”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.