Plastiku w oceanach jest mniej, niż sądzono

Opublikowano: 09.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 894

Całkowita masa plastiku w oceanach jest mniejsza, niż dotychczas oceniali naukowcy — wynika z nowych analiz, opublikowanych w „Nature Geoscience”. Jednocześnie okazało się, że na samej powierzchni oceanów plastiku dryfuje sporo więcej, niż sądzono.

Do tej pory całkowitą ilość plastiku w oceanach Ziemi szacowano na ponad 25 milionów ton, z czego ćwierć miliona ton miało dryfować po powierzchni. Autorzy nowego badania, naukowcy z Niemiec i Holandii mówią jednak, że plastiku na samej powierzchni oceanu jest wyraźnie więcej — ok. 3 mln ton. Dużą jego część stanowią natomiast dość duże fragmenty, co powinno ułatwić sprzątanie. „Duże, dryfujące kawałki na powierzchni łatwiej jest zbierać, niż mikroplastik” – podkreśla współautor badania, Erik van Sebille z holenderskiego Uniwersytetu w Utrecht.

Nowe badania każą też przyjąć, że masa plastiku na powierzchni oceanów jest sporo większa, niż sądzono, i wynosi ok. 2 milionów ton. Zarazem całkowita ilość plastiku w oceanach jest dużo mniejsza, niż dotychczas szacowano — twierdzą badacze.

Aby „zważyć” plastik w morzach i oceanach, naukowcy wykorzystali model obliczeniowy, do którego wprowadzili niemal 15 tysięcy wyników pomiarów z powierzchni wody, ponad 7 tys. – z plaż i 120 tys. – z głębin. Wykorzystali też dane nt. starych sieci rybackich, które co roku trafiają do wód i są wyrzucane na brzeg. Dane dotyczyły lat 1980-2020.

Sugerują oni, że rozbieżność pomiędzy wcześniejszymi oszacowaniami a nowymi danymi wynika z kilku czynników — przeszacowania ilości plastiku nanoszonego z lądów (m.in. przez rzeki), z nieznanych procesów, które prowadzą do usuwania dużej części tworzyw sztucznych z powierzchni oceanów, a także z bezpośredniej fragmentacji i degradacji plastiku.

Podsumowując różnice pomiędzy dotychczasowymi a nowymi szacunkami główny autor badania, Mikael Kaandorp z Utrecht University zauważa, że badania plastiku w oceanach są dopiero w powijakach. „Tak naprawdę nadal próbujemy ustalić, o jaki rząd wielkości chodzi” – skomentował.

Nowy obraz dotyczący zaśmiecenia oceanów plastikiem: większa, niż sądzono, ilość plastiku na powierzchni — i mniejsza „nowego” plastiku docierającego do globalnego oceanu — pozwala sądzić, że tworzywa sztuczne pozostaną w oceanach dłużej, niż można było tego oczekiwać — zauważają autorzy analiz. „Więcej czasu trzeba będzie na to, by efekty walki z zanieczyszczeniem plastikiem stały się widoczne” – mówi Kaandorp.

I zaznacza, że tworzyw sztucznych w wodach na świecie cały czas przybywa. Bez działań na rzecz łagodzenia problemu lub jego zwalczenia ilość plastików w oceanach podwoi się w ciągu 20 lat. Połowa tworzyw sztucznych, jakie można znaleźć w wodach, trafia tam w związku z prowadzeniem połowów. Druga połowa dociera z lądów i rzek.

O negatywnym wpływie obecności plastiku w środowisku naukowcy mówią od lat. Według United Nations Environment Programme fragmenty plastiku przyczyniają się do śmierci (często — uduszenia albo udławienia) ponad miliona ptaków wodnych oraz 100 tys. ssaków morskich w skali roku. Badacze szacują też, że ilość plastiku pływającego w oceanach zwiększa się każdego roku o 4 proc. Bez przeciwdziałania zaśmiecaniu oceanów — i bez sprzątania już obecnych śmieci — masa plastiku podwoi się w ciągu 20 lat — ostrzegają.

Autorstwo: PAP
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.