Badania naukowe potwierdzają, że neonikotynoidy przyczyniają się do śmierci pszczół

Opublikowano: 11.07.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 930

Liczne dotychczasowe badania wskazywały na zależność między stosowaniem związków chemicznych do ochrony roślin a masową śmiercią pszczół. W zeszłym roku ujawniono nawet, że koncerny Bayer i Syngenta starały się zataić wyniki analiz, które potwierdzały tę zależność. Tymczasem najnowsze badania ponownie ostrzegają przed stosowaniem pestycydów.

Neonikotynoidy to związki chemiczne klasyfikowane jako neuroaktywne insektycydy i są chemicznie spokrewnione z nikotyną. Środek ten był rozwijany w latach 80. XX wieku i szybko stał się popularny ze względu na swoją skuteczność w zwalczaniu insektów. Neonikotynoidy potrafią dobrze chronić rośliny, lecz ich wpływ na pszczoły, jak się okazuje, jest zabójczy.

Zespół europejskich naukowców utworzył 33 pola uprawne w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. Losowo wybrane uprawy były spryskiwane jednym lub dwoma rodzajami neonikotynoidów, lub pozostawały wolne od tego typu związków chemicznych. Badacze przyglądali się pszczołom miodnym, trzmielom i samotnym pszczołom. Choć wyniki eksperymentu były zależne od gatunku i lokalizacji to wykazano, że gniazda trzmieli miały na ogół mniejszą szansę na przeżycie zimy, natomiast dzikie pszczoły rozmnażały się w mniejszym stopniu.

Naukowcy zaznaczają, że pestycydy nie powodują śmierci pszczół w sposób bezpośredni, lecz nawet niewielka ekspozycja na chemikalia sprawia, iż owady stają się bardziej wrażliwe np. na czynniki środowiskowe a ich odporność spada. Co ciekawe, badania zostały sfinansowane przez Bayer CropScience i Syngenta. Decyzja w sprawie zakazu stosowania neonikotynoidów ma zostać wkrótce podjęta przez Unię Europejską.

Kolejne badanie skupiające się na neonikotynoidach zostało przeprowadzone w Kanadzie. Naukowcy stwierdzili, że pszczoły stale narażone na chemię miały krótszą oczekiwaną dalszą długość życia oraz gorsze warunki higieniczne w gnieździe. Ponownie przekonujemy się, że za masową śmierć pszczół nie odpowiada żadna globalna choroba, lecz to wielkie korporacje chemiczne biorą w tym bezpośredni udział.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.