Atmosfera ziemska zawierała kiedyś 70% CO2

Opublikowano: 10.04.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 516

Zespół naukowców z University of Washington odkrył dowody na to, że atmosfera Ziemi około 2,7 miliarda lat temu, mogła zawierać do 70 procent dwutlenku węgla. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Science Advances”, badacze opisali swoją analizę mikrometeorytów i to, czego się z nich nauczyli.

Naukowcy podejrzewają, że składniki atmosfery Ziemi ulegały znaczącym zmianom w ciągu ostatnich miliardów lat. Istnieje niewiele dowodów, aby można było to udowodnić. Badacze spojrzeli więc na mikrometeoryty jako potencjalne źródło danych a przeszłości Ziemi. Ponieważ każdy materiał z kosmosu, który przedostał się na powierzchnię planety, musiał pokonać atmosferę mogą one również powiedzieć nam więcej na temat jej składu.

Kilka lat temu naukowcy odkryli szereg mikrometeorytów, które wylądowały na Ziemi około 2,7 miliarda lat temu. W okresie historii, gdy życie po raz pierwszy pojawiło się na Ziemi. Badanie mikrometeorytów wykazało, że zawierały one duże ilości żelaza wraz z wüstite. Wüstite powstaje, gdy żelazo jest wystawione na działanie tlenu, ale nie na powierzchni Ziemi. Oznacza to, że ten związek musiał powstać, gdy meteoryty znalazły się w ziemskiej atmosferze.

Zaintrygowani odkryciem naukowcy stworzyli model komputerowy do symulacji warunków, które doprowadziłyby do powstania takich materiałów, jak wüstite na skale spadającej z poziomu atmosfery. Model pokazał, że atmosfera bogata w dwutlenek węgla (od 6 do ponad 70 procent) mogła wytworzyć ilość wüstitu widoczną na mikrometeorytach. Warto zauważyć, że więcej dwutlenku węgla w atmosferze oznaczałoby cieplejszą planetę, idealną do pojawienia się życia w pierwotnym oceanie.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. KubaD. 10.04.2020 22:58

    Chyba 15 lat temu była seria filmów od BBC o powstaniu ziemi i tam to mówili.
    A może ci amerykańscy naukowcy coś przespali.
    Zresztą nie pierwszy raz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.