Asteroida śmierci „wypluwa” coś dziwnego

Opublikowano: 21.03.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2229

Statek kosmiczny NASA, którego główną misją jest zwrócenie próbek gruntu z okołoziemskiej asteroidy Bennu na Ziemię w 2023 roku, uchwycił dość dziwne zjawisko. Naukowcy po raz pierwszy na świecie zaobserwowali emisje cząstek wybuchających z powierzchni asteroidy.

„Odkrycie “pióropuszy” jest jedną z największych niespodzianek w mojej karierze naukowej” – powiedział Dante Lauretta, główny badacz OSIRIS-REx z Uniwersytetu w Arizonie (USA).

Wkrótce po wykryciu „pióropuszy” cząstek 6 stycznia zespół naukowców zajmujących się misją zwiększył częstotliwość obserwacji, a następnie odkrył dodatkowe „pióropusze” cząstek w ciągu następnych dwóch miesięcy. Pomimo faktu, że wiele cząstek zostało wyrzuconych z daleka od Bennu, zespół wytropił niektóre z nich i odkrył, że krążą wokół Bennu jak satelity, a następnie powracają na powierzchnię asteroidy.

Zespół OSIRIS-REx najpierw wykrył cząsteczki na obrazach, podczas gdy statek kosmiczny obracał się wokół Bennu w odległości około 1,61 kilometra. Po ocenie bezpieczeństwa zespół misji doszedł do wniosku, że cząstki nie stanowią zagrożenia dla statku kosmicznego. Teraz zespół naukowców kontynuuje analizę „pióropuszy” cząstek i przyczyn ich powstawania.

Zdjęcie: NASA
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o