Algorytm TikToka promuje brutalne filmy nastolatkom?

Opublikowano: 02.08.2022 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1644

W niedawno złożonym pozwie stwierdzono, że algorytm TikToka celowo kieruje treści pełne przemocy do czarnoskórych nastolatków.

Niedawno pisano o tym, że były agent CIA powiedział, iż gangsta rap został stworzony w celu zapełnienia prywatnych więzień. Teraz chiński TikTok stoi w obliczu twierdzeń, że jego algorytm kieruje brutalne filmy do czarnoskórych użytkowników. Roszczenie jest częścią procesu sądowego w sprawie śmierci 14-letniej czarnoskórej dziewczyny o imieniu Englyn Roberts. W skardze jako pozwanych wymienia się Facebooka, Snapchata i firmę macierzystą TikToka, ByteDance.

Pozew jest ostatnim w długiej kolejce obwiniania firm mediów społecznościowych za uzależnienie nastolatków od ich platform i produktów. Rodzice Englyn Roberts, która zmarła we wrześniu 2020 r., około dwa tygodnie po próbie odebrania sobie życia, twierdzą, że TikTok zdaje sobie sprawę z błędów w swoim algorytmie związanych z rasą i statusem społeczno-ekonomicznym.

Skarga, która została złożona w środę w sądzie federalnym w San Francisco, twierdzi, że Roberts nie widziałaby i nie uzależniała się od szkodliwych treści, które przyczyniły się do jej śmierci, gdyby nie stronniczy algorytm TikTok.

„Produkt mediów społecznościowych TikTok kierował i promował szkodliwe i brutalne treści w większej liczbie do Englyn Roberts niż to, co promował i rozpowszechniał wśród innych użytkowników rasy kaukaskiej w podobnym wieku, płci i stanie zamieszkania”.

Grupa prawnicza z siedzibą w Seattle Social Media Victims Law Center złożyła pozew. Przedstawiciele TikToka, Facebooka i Snapa nie odpowiadali na prośby o komentarz.

Autorstwo Michał Waligóra
Na podstawie: Breitbeit.com
Źródło: MediaNarodowe.com

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 02.08.2022 13:49

    Algorytm zapewne działał na zasadzie doboru tematyki do “zainteresowań”. Podejrzewam, że nastoletni mieszkańcy czarnych dzielnic i gett sami poszukiwali właśnie takich treści. W związku z tym algorytm całkiem słusznie uznał, że należy im je dać, w celu zwiększenia liczby odsłon i pomnażania zarobków.

    Jeśli chodzi o twierdzenie, że dziewczyna “nie widziałaby i nie uzależniła się od szkodliwych treści”, to nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, czy walić otwartą dłonią w czoło. Na takiej samej zasadzie można by pozwać wszystkie sklepy i bary z alkoholem a pewnie i producentów czekolady i fast-foodów. “Gdyby Kevin X nie widział reklam hamburgerów i wiader z lodami, to by się od nich nie uzależnił, nie żarł ich jak tucznik i nie zszedł na zawał w wieku 25 lat, w uczciwej wadze 280 kilogramów”.

    Jednak jak rozumiem nie chodzi tu o logikę, tylko o wyłudzenie pieniędzy. Swoją drogą ciekawe dlaczego tak zazwyczaj wyrywne amerykańskie kancelarie prawnicze wykazują wyjątkową powściągliwość w przypadku innego rodzaju pozwów. Na przykład dotyczących skutków różnych zbawiennych preparatów, bez których “dobrowolnego” przyjęcia człowiek był pozbawiony wielu praw obywatelskich…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.