250 000 ludzi przeciw TTIP i CETA na ulicach

Opublikowano: 18.09.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1269

Do największych demonstracji przeciwko TTIP doszło w Berlinie i Monachium – na ulice, mimo ulewnego deszczu, wyszły tysiące osób, przedstawiciele związków zawodowych, partii politycznych i organizacji społecznych, sprzeciwiających się umowie, która ich zdaniem oznacza de facto przekazanie władzy w Europie w ręce międzynarodowych korporacji.

Transatlantycki pakt w dziedzinie handlu i inwestycji jest negocjowany pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi od trzech lat; rozmowy na ten temat toczą się za zamkniętymi drzwiami. W październiku ma się zacząć kolejna tura rokowań. Barack Obama podkreśla, że chciałby mieć gotowy dokument przed końcem swojej kadencji. Jednak europejscy politycy nie są tak chętni do “tworzenia wspólnego rynku” – wyraźny sprzeciw wobec podpisania umowy wyraził m.in. premier Francji Manuel Valls, poparcie dla TTIP wyraziła natomiast Angela Merkel, która podkreśla, że pomoże on państwom UE walczyć z bezrobociem. W jej rządzie również nie ma na ten temat zgody; wyraźne votum separatum ogłosił niedawno Sigmar Gabriel, wicepremier i minister gospodarki z SPD.

Przeciw są także organizacje związkowe, ekologiczne i wiele innych – przeciwnicy TTIP i CETA, czyli podobnej umowy, która ma zostać podpisana pomiędzy USA a Kanadą, podkreślają, że trudno o dziedzinę życia, na którą umowa ta nie będzie miała wpływu.

“TTIP i CETA zagrażają bezpieczeństwu konsumentów i środowiska po obu stronach Oceanu” – tłumaczyła Jennifer Morgan z Greenpeace. “Te porozumienia obniżą jakość produkowanej żywności i możliwości państw w zakresie ochrony środowiska naturalnego czy regulowania działalności banków; odbiorą suwerenność demokratycznym rządom” – tłumaczyła.

Gdyby Pakt wszedł w życie, działające w Unii Europejskiej amerykańskie korporacje mogłyby m.in. pozywać kraje za tzw. utracone zyski, jeśli po rozpoczęciu inwestycji prawodawstwo zmieniłoby się na niekorzyść danej firmy, do trybunałów inwestycyjnych – instytucji, prowadzonych przez prywatne firmy prawnicze i utrzymujących się z takich właśnie pozwów. Do takich sytuacji dochodziło już w wielu państwach, które mają podpisane z USA lub z innym krajami o dużym potencjale inwestycyjnym podobne umowy: Egipt musiał np. zwracać francuskiej firmie zyski, które ta utraciła ze względu na podniesienie płacy minimalnej, Australia amerykańskim koncernom tytoniowym za regulacje dotyczące sprzedaży papierosów i zniechęcanie swoich obywateli do palenia, a Meksyk – za likwidację zatruwających środowisko wysypisk śmieci.

W Polsce debaty na temat TTIP w zasadzie nie ma – umowę popierają zarówno przedstawiciele obozu rządzącego (przede wszystkim wicepremier Mateusz Morawiecki), jak i opozycja; uwaga na temat Paktu znalazła się też w programie Nowoczesnej. Niemiecka opinia publiczna, m.in. dzięki prowadzonej od miesięcy intensywnej kampanii, jest znacznie bardziej świadoma sytuacji – według kwietniowych badań tylko 17 proc. respondentów uważała, że TTIP przyniesienie Niemcom korzyści.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. edek 18.09.2016 14:42

    U nas cisza…
    Wszystkie partyjki, za wyjątkiem Kukiz’15 są za TTIP. Poddaństwo zobowiązuje…

  2. adambiernacki 18.09.2016 22:16

    No a tutaj mysie siedzą cichutko a to ich najbardziej dotyczy no ale co tam jest 500+ jest zabawa nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.