In vitro przeszło przez Senat

Opublikowano: 13.07.2015 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 680

Większością głosów 46 do 43 senatorowie przyjęciu ustawę o leczeniu niepłodności. Wcześniej były senator PO próbował zablokować głosowanie, zgłaszając kilkadziesiąt poprawek. Wszystkie zostały odrzucone. Nie obyło się również bez kuriozalnych przemówień.

Przed głosowaniem zgłoszone zostały dwa wnioski. Pierwszy – o odrzucenie ustawy w całości nie zyskał aprobaty większości. Zaakceptowany został dopiero drugi – o przyjęcie aktu w proponowanym kształcie. „Za” głosowało 43 senatorów PO oraz niezrzeszeni – Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz. Platforma Obywatelska nie wprowadziła dyscypliny wśród swoich deputowanych. Dziewięciu senatorów tej partii zagłosowało przeciwko ustawie, podobnie jak cały klub senacki PiS, PSL, Zjednoczona Prawica i dwóch niezależnych.

Na kolejnym etapie projekt trafi na biurko prezydenta, który może skorzystać z prawa weta bądź skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Bronisław Komorowski, który pełni swój urząd do 6 sierpnia już wcześniej zapowiedział, że dokument zostanie przez niego podpisany. Po akceptacji głowy państwa ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po dwóch tygodniach wejdzie w życie.

Ciekawe sytuacje miały miejsce podczas wczorajszej debaty nad kształtem projektu. Podczas 14 godzinnej wymiany zdań nie zabrakło akcentów komediowych. Senatorowie popisywali się przemówieniami z pogranicza tragedii i farsy. Według Jana Marii Jackowskiego z PiS ustawa „dyskryminuje ludzie życie”, jego partyjny kolega Bogdan Pęk stwierdził, że projekt jest „ideowym przekrętem stulecia”. Dorocie Czudowskiej (PiS) w metodzie in vitro brakuje miłości, a życie ludzkie stworzone w ten sposób jest „nieme i niewidoczne”. Pojawił się również wątek rodem z filmów grozy. „My tą ustawą otwieramy piekielne wrota” – ostrzegała senator.

Polska jest jednym z ostatnim krajów UE, który nie wprowadził jeszcze regulacji in vitro, do czego obliguje państwa członkowskie dyrektywa Komisji Europejskiej z 2006 roku. Rząd zgłosił w końcu odpowiedni projekt pod presją Trybunały Sprawiedliwości w Luksemburgu, który groził nałożeniem wysokich kar za każdy kolejny dzień zwłoki.

Ustawa daje możliwość skorzystania z procedury in vitro osobom w związkach małżeńskich oraz osobom we wspólnym pożyciu, które potwierdzają swój związek zgodnym oświadczeniem. Projekt wyklucza tworzenie zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Ograniczenia dotyczą też tworzenia zarodków nadliczbowych – liczba zapłodnionych komórek jajowych nie może być wyższa niż sześć. Chyba, że kobieta ukończy 35 lat lub zdiagnozowano u niej choroby współwystępujących z niepłodnością, które spowodowały wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Pod wpływem środowisk konserwatywnych twórcy ustawy wprowadzili do niej ograniczenia – m.in. zakaz niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju – ma za to grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Zakazana będzie również preimplantacyjna diagnostyka genetyczna, umożliwiająca wybór cech fenotypowych, w tym płci dziecka.

O odrzucenie projektu apelowały środowiska konserwatywne i katolickie. Do krucjaty przeciwko in vitro włączył się episkopat. Biskupi opublikowali list, w którym naciskali na senatorów aby ci zagłosowali przeciwko ustawie.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. grzech 14.07.2015 10:31

    a co z kontrowersyjnym zapisem umożliwiającym adopcję przez osoby kochające inaczej (furtka – osoby pozostające we wspólnym pożyciu)?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.