Życie powstało pod powierzchnią naszej planety?

Opublikowano: 11.12.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 424

Obecnie istnieje wiele teorii na temat jak i gdzie powstało życie a najnowsze odkrycie sugeruje, że pierwsze formy życia pojawiły się pod powierzchnią Ziemi, a nie na jej powierzchni. Naukowcy odkryli mikroby na głębokości kilku kilometrów, które przypominają te sprzed 3,5 miliarda lat.

Znalezione bakterie żyły i rozmnażały się w całkowitej izolacji na głębokości pięciu kilometrów a zespół naukowców z Michigan State University, który dokonał odkrycia sugeruje, że mogły one znajdować się tam przez miliardy lat. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że te pojedyncze formy życia znaleziono w złamaniach skalnych głęboko pod Ziemią na kontynencie północnoamerykańskim, europejskim i w kopalni w Johannesburgu (RPA) oraz w skalistym dnie morskim na północno-zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej i północno-wschodnim wybrzeżu Japonii. Bakterie te są bardzo podobne do siebie pod względem genetycznym.

Naukowiec Matt Schrenk twierdzi, że mikroby te ewoluowały od wspólnego przodka który żył w czasach kiedy powstawało życie na Ziemi. Odkryte bakterie pozyskują energię z wodoru i metanu, który może być wytwarzany w niektórych rodzajach skał przy wysokich temperaturach i ciśnieniu. Niezwykłe jednak jest to, że mikroby są niemal identyczne mimo tak ogromnych odległości.

Matt Schrenk dodał, że odkrycie zaprzecza teorii “pierwotnej zupy”, która pojawiła się w 1953 roku. Według niej, życie rozpoczęło się ponad 3 miliardy lat temu w oceanie w wyniku kombinacji chemii z atmosfery a niektóre formy energii utworzyły aminokwasy, które następnie ewoluowały do pierwszych gatunków na naszej planecie. Problem jednak polega na tym, że powierzchnia Ziemi w tamtym okresie była poddawana intensywnemu promieniowaniu ultrafioletowemu, co doprowadziłoby do zniszczenia złożonych cząsteczek biologicznych, wystawionych na działanie światła.

Autor: Dominik
Na podstawie: Daily Mail
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. supertlumacz 11.12.2013 15:01

  To jest błahe odkrycie z punktu widzenia podstaw nauki.

  Przypominam obowiązującą od 200 (?) lat definicję że CHEMIA ORGANICZNA to ch. związków węgla.

  Przełomem będzie odkrycie choćby najprymitywniejszych form życia, niekoniecznie w warunkach ziemskich, opartych na innym pierwiastku, np na krzemie, albo na kombinacji innych pierwiastków ale bez węgla.

  Niezrozumiale dla laików zainteresowanie tymi badaniami było spowodowane nadzieją na odkrycie takiej formy życia ze względu na niewystępujące na powierzchni ziemi niezwykłe zestawienie :
  wysoką temperaturę, wysokie ciśnienie, brak promieniowania uv

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.