Znów zbezczeszczono pomnik zamordowanych Polaków

Opublikowano: 15.03.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Nieznani sprawcy drugi raz w tym roku zbezcześcili pomnik Polaków zamordowanych w 1944 roku przez oficerów SS z dywizji „Galicja” (formacja Ukraińców, którzy walczyli po stronie hitlerowskich Niemiec) w obwodzie lwowskim na Ukrainie.

W pierwszej połowie stycznia okazało się, że w obwodzie lwowskim został wysadzony w powietrze pomnik Polaków zamordowanych w nieistniejącej już wsi Huta Pieniacka. Wtedy ukraińscy nacjonaliści zabili według różnych szacunków od 600 do 900 osób, cześć z nich żywcem spalono we własnych domach i miejscowym kościele. Wieś nie została odbudowana, na jej miejscu postawiono pomnik, który stanowił kamienny krzyż i dwie tablice z listą nazwisk ofiar.

Według agencji PAP pomnik znów został zbezczeszczonego w ten weekend — mniej więcej w tym samym czasie, co pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku lwowskich profesorów, a także krzyż i tablica upamiętniająca polskie ofiary masakry we wsi Podkamień w obwodzie lwowskim. Zabytki pomalowano czerwoną farbą, pisząc na nich: „SS” i „Śmierć Lachom”.

Tym razem na ustawionym w Hucie Pieniackiej krzyżu i tablicy z listą nazwisk ofiar namalowano swastykę, godło Ukrainy, a także napisy „Śmierć Lachom” i „Won z Ukrainy”. Na ustawionej niedaleko tablicy informacyjnej pojawiły się napisy „SS Galicja”, „Chwała Ukrainie”, „OUN-UPA”.

Jak powiedział agencji szef lokalnej administracji Wołodymyr Adamec, napisy już usunięto. „To ja odkryłem uszkodzenia… Zobaczyłem te napisy i poinformowałem o tym policję i Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Zostały one natychmiast usunięte” — powiedział.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ