Złamane karki i zdeptane głowy kurczaków na fermie

Opublikowano: 17.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1888

Equalia, hiszpańska organizacja pozarządowa, ujawniła przerażające warunki, w jakich żyją kurczaki na fermie powiązanej z czwartym co do wielkości producentem drobiu w Europie – AIA, członkiem Grupy Veronesi. Produkty AIA sprzedawane są w sklepach w ponad 30 krajach.

Materiały zostały zarejestrowane we Włoszech między lipcem a sierpniem 2021 roku. Przedstawiają ptaki z szeregiem deformacji i złamań, niezdolne do samodzielnego podniesienia się z ziemi. Niektóre z nich nie są w stanie dotrzeć do poidła, co jeszcze bardziej pogłębia ich cierpienie. Na nagraniach widać również potencjalne nadużycia ze strony pracownika i zadawane przez niego kurczakom kopnięcia i uderzenia. Widoczne są też zwierzęta ze złamanymi karkami i zdeptanymi głowami.

W świetle tych faktów organizacja pozarządowa Animal Law Italy wniosła skargę do władz włoskich – podejrzenie dotyczy praktyk mogących stanowić przestępstwa związane ze znęcaniem się nad zwierzętami i zdrowiem publicznym. Zagrożenia wynikające z intensywnego systemu produkcji dotyczą zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego. Wykazano, że duże skupiska zwierząt tego samego gatunku w ograniczonej przestrzeni zwiększają ryzyko wystąpienia chorób odzwierzęcych.

Poważne problemy zdrowotne zwierząt przedstawionych na nagraniu wynikają z wieloletniej selekcji genetycznej kurczaków, której celem jest osiągnięcie przez nich jak największych rozmiarów w możliwie najkrótszym czasie. Z procesem tym związane są charakterystyczne dla szybko rosnących kurczaków schorzenia układu ruchu i wynikająca z nich niska mobilność i aktywność, a także choroby metaboliczne oraz choroby samych mięśni, będących ostatecznym produktem trafiającym do konsumenta.

„Zarówno sieci handlowe jak i producenci drobiu powinni podjąć stanowcze działania mające na celu poprawę warunków, w jakich hodowane są kurczaki – obecne metody intensywnej hodowli wymuszają na zwierzętach tak ogromne tempo wzrostu, że gdyby porównać to do rozwoju człowieka, 5-letnie dziecko ważyłoby 150 kg” – mówi Monika Kowalska, Specjalistka ds. Kampanii Biznesowych. „Odpowiedzią na największe problemy związane z intensywną hodowlą brojlerów jest porozumienie European Chicken Commitment – stanowi ono realną szansę na znaczącą poprawę warunków życia kurczaków hodowanych na mięso, a co za tym idzie – zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów i zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia publicznego” – dodaje Kowalska.

European Chicken Commitment (ECC) to porozumienie, które określa szereg wytycznych w zakresie dobrostanu zwierząt, w tym zastąpienie szybko rosnących ras (takich jak te przedstawione na nagraniu) oraz zmniejszenie zagęszczenia drobiu.

Wśród około 500 firm z całego świata, które zobowiązały się do wdrożenia wyższych standardów dobrostanowych określonych w European Chicken Commitment najpóźniej do 2026 roku, znalazły się takie firmy jak Nestlé, Dr. Oetker, Danone, IKEA, polskie Frisco.pl, Carrefour Polska, Auchan Polska oraz jedni z największych producentów drobiu w Europie: LDC, 2 Sisters Food Group i Plukon Food Group.

Autorstwo: Monika Kowalska – Stowarzyszenie Otwarte Klatki
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kufel10 18.02.2022 00:39

    Najśmieszniejsi są ci z bloków i familoków – pałaszują takie kurczaki bez pardonu, ale opłakują pieskie życie porzuconych psiaków. Noszą skórzane ubrania z mordowanych zwierząt, ale linkują na FB małe kociaki z hasłem “pomagam”. Podobno pleśń zza szafy i inne patogeny mają destrukcyjny wpływ na neurony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.