ZE PAK musi przestać truć rtęcią

Opublikowano: 11.04.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1772

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Klimatu utrzymującą odstępstwo od przepisów ochrony powietrza dla koncernu ZE PAK. Sąd przyznał rację Fundacji Greenpeace Polska, która złożyła skargę na decyzję Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki. Wyrok sądu jest szansą na zdrowsze powietrze dla nas wszystkich – komentuje organizacja.

„Cieszymy się, że sąd stanął po stronie ochrony zdrowia Polek i Polaków. Liczymy, że koncern ZE PAK jak najszybciej zmodernizuje swoje instalacje w elektrowni Pątnów II. Przez lata wskazywaliśmy, że koncern powinien korzystać z najlepszych dostępnych technologii, żeby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i na zdrowie mieszkańców” – komentuje Piotr Wójcik, analityk rynku energetycznego Greenpeace Polska.

Obowiązek stosowania najlepszych dostępnych technologii przez elektrownie węglowe wynika z przepisów unijnych, tzw. konkluzji BAT. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak przyznał elektrowni Pątnów II odstępstwo od przepisów wprowadzających bardziej rygorystyczne standardy dotyczące emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza: tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłu oraz rtęci na okres trzech lat – od sierpnia 2021 do sierpnia 2024 roku. Na skutek decyzji marszałka – utrzymanej przez ministra klimatu – do powietrza może dostać się m.in. dodatkowe 150 kilogramów rtęci (czyli tyle ile znajduje się w ponad 200 tysiącach termometrów starego typu), którym zgodnie z przepisami spółka ZE PAK powinna zapobiec, stosując lepsze technologie ochrony środowiska.

„Spółka Zygmunta Solorza-Żaka nie może szukać oszczędności kosztem naszego zdrowia. Liczymy na to, że decyzja sądu uświadomi szefostwu koncernu, że zdrowie Polek i Polaków powinno zawsze być najważniejsze, a energetyka węglowa nie ma przyszłości. ZE PAK powinien przyspieszyć swoją transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii. Przy odpowiedniej polityce koncernu i dobremu wykorzystaniu środków unijnych, Wielkopolska Wschodnia ma szansę stać się regionem górniczym, który z sukcesem przejdzie przez proces sprawiedliwej transformacji energetycznej” – dodaje Piotr Wójcik z Greenpeace.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. drakonos 11.04.2021 10:28

    Firma energetyczna nie poniesie żadnych kosztów. Firma podniesie opłaty za energię elektryczną za którą ostatecznie zapłaci klient. Będzie prąd droższy o 200% a może nawet o 500%. Ha ha

    Że każdy prąd, wodę, czy gaz mieć musi to będą klienci płacić nawet po 1000 zł miesięcznie. Kto więc zostanie wydymany?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.