Zaobserwowano światło najstarszych gwiazd

Opublikowano: 04.11.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 920

Astrofizycy pracujący nad interpretacją danych z kosmicznego gamma-teleskopu Fermi odkryli ślady światła pierwszych gwiazd we wszechświecie.

Jak mówią naukowcy, zaobserwowanie pozagalaktycznego promieniowania jest bardzo ważnym osiągnięciem, ponieważ pozwoli to „zajrzeć” do najstarszej historii wszechświata. Naukowcy uważają, że te promieniowanie reliktowe powstało w epoce od 300 000 do 1 miliarda lat po Wielkim Wybuchu.

Obserwacje pomogły naukowcom w uzyskaniu nowych danych na temat procesu powstania najstarszych gwiazd. Jak wynika z ich obliczeń m.in. tempo formowania się pierwszych gwiazd było znacznie niższe niż wcześniej sądzono.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Pooky 05.11.2012 12:37

    Informacje w tym artykule mają sens pod warunkiem, że:
    1. Naukowcy prawidłowo określili wiek Wszechświata;
    2. Naukowcy nie mylą się co do obowiązywania takich samych praw fizyki w każdej części Wszechświata;
    3. Naukowcy posiadają pełną wiedzę na temat wszystkich (opcjonalnie przytłaczającej większości) zjawisk zachodzących we Wszechświecie;
    4. Naukowcy rozumieją zasady i sposoby oddziaływań grawitacyjnych w skalach Galaktycznych (tysięcy lat świetlnych);
    5. Naukowcy w pełni pojęli naturę światła oraz jego właściwości i ich zmiany w procesie rozprzestrzeniania się przez różne skupiska (media) materii (w tym gazów) oraz energii (jak różne rodzaje i natężenia energii wpływają na właściwości rozchodzącego się światła) – to wszystko oczywiście w skali Galaktycznej (a nie naszej ziemskiej mikro-piaskownicy);
    6. Jeżeli Wielki Wybuch w ogóle miał miejsce.

    To tak z grubsza.

  2. memento 06.11.2012 01:19

    @Pooky, Tak naprawdę wszystko mieści się w aksjomacie 2., reszta to retoryka. No bo jeśli naukowcy nie mylą się co do obowiązywania takich samych praw fizyki w każdej części Wszechświata to rzecz jasna są spełnione pozostałe punkty. To 2. założenie daje się w domyśle przed wszelkimi teoriami fizycznymi, nie sposób inaczej tworzyć jakichkolwiek sensownych teorii. Albo to, albo bełkot. Oczywiście może się okazać, że świat to bełkot, ale optowanie za tm nie przynosi żadnych dalszych wniosków, robi się więc to co możliwe by spożytkować największe umysły dedukcyjne naszych czasów.

  3. edek 07.11.2012 20:13

    @Fenix
    Zrozum człowieku, że światło ma swoją prędkość. To co widzimy to obraz z przeszłości. Światło z odległości 300tys. km ma już 1 sekundę. Z 300mln. km ma tysiąc sekund, czyli 16,6 minuty. Itd. … Gwiazdy podobne do Słońca świecą około 10mld lat. Te dużo większe, a chyba takie się obserwuje, mogą wypalić się już po kilkudziesięciu mln lat.
    A swoją drogą, jeśli rzeczywiście “tempo formowania się pierwszych gwiazd było znacznie niższe niż wcześniej sądzono” to by oznaczało, że nie do końca się to zgadza z rozszerzaniem się wszechświata. Bo to jest jeden z czynników determinujących tempo powstawania pierwszych (i nie tylko) gwiazd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.