Zamachowiec chroniony przez USA zmarł jako wolny człowiek

Opublikowano: 15.06.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1058

Były pracownik CIA, Luis Posada Carriles, poszukiwany przez Kubę i Wenezuelę za zamachy i ataki terrorystyczne, zmarł 23 maja 2018 roku w Miami, w amerykańskim stanie Floryda. Bill Weinberg, redaktor witryny „Countervortex”, wcześniej znanej jako „World War 4” zwraca uwagę na sprzeczny język w jakim amerykańska i latynoamerykańska prasa opisuje zmarłego 90-latka. W wiadomościach o jego śmierci „Miami Herald” pisze o Carrilesie jako „bojowniku”, wenezuelska TeleSur mówi o nim bardziej otwarcie i przewidywalnie jako o „terroryście”. Na najbardziej „ekstremalną perwersję” miało zdaniem Weinberga pozwolić sobie BBC, która nazwała go „aktywistą”.

Po rewolucji socjalistycznej na Kubie w 1959 roku, dobrze sytuowana rodzina Carrilesów ucierpiała, a on sam wygnany przez „nowy porządek” poświęcił życie zbrojnej działalności kontrrewolucyjnej. Carriles był poszukiwany przez Kubę za ataki przy użyciu bomb na hotele w Hawanie, a także przez Wenezuelę za zamach na kubański samolot cywilny w 1976 roku, w wyniku którego zginęły 73 osoby. Kolejne administracje Stanów Zjednoczonych odmawiały ekstradycji Carrilesa, a on od lat mieszkał w rejonie Miami. W 2014 roku nie niepokojony senior otrzymał nawet medal przyznany mu przez Cuban History Academy na Miami Dade College. Chociaż Carriles miał pewne problemy prawne, po tym jak został oskarżony o okłamywanie urzędników imigracyjnych z USA, po kilku latach został uniewinniony.  Resztę swojego życia spędził w komfortowych warunkach na Florydzie. Niechęć dla jego ekstradycji często tłumaczono niebezpieczeństwem jakie czyhało na niego na Kubie i w Wenezueli; mimo to nigdy nie pokuszono się o zarzuty, wyrok i ulokowanie go w placówce penitencjarnej na terenie Stanów Zjednoczonych za liczne zamachy i ataki terrorystyczne potwierdzane chociażby w tajnych notach FBI i CIA.

Od momentu opuszczenia Kuby, Luis Posada Carriles, zwany „ojcem chrzestnym kubańskiej przemocy na uchodźctwie” zaangażowany był w skrytobójcze i najczarniejsze ataki prowadzone przez władze Stanów Zjednoczonych oraz prawicowe dyktatury i oligarchie w Ameryce Łacińskiej. Według niego samego, jedyne co robił, to walczył po prostu o wolność Kuby.

Posada Carriles zaangażowany był we wspieraną przez amerykański wywiad nieudaną operację w Zatoce Świń w 1961 roku, która miała obalić Fidela Castro. Później współpracował przy szeregu porwań, tortur i zniknięć, które weszły do kanonu Operacji Kondor. Archiwa terroru Carrilesa wiążą go z działaniami wymierzonymi w działaczy lewicowych na terytorium Peru, Kolumbii i Wenezueli. Carriles był prawdopodobnie obecny także na spotkaniu, na którym zadecydowano o zamachu na życie Orlando Leteliera, byłego ministra w rządzie chilijskiego prezydenta Salvadora Allende. Letelier zginął wraz ze swoim asystentem w zamachu bombowym na ulicach Waszyngtonu, stolicy USA. Sam Carriles później, za czasów administracji Ronalda Reagana stał się ważnym amerykańskim kontaktem i aktywem operacyjnym w Ameryce Środkowej. Amerykański rząd prowadził w tamtym czasie półtajną walkę z lewicowym rządem sandinistów w Nikaragui poprzez tworzenie i finansowanie rebeliantów Contras, prowadzących bezpardonowe operacje wymierzone w cywilów, obfitujące w pozasądowe mordy, palenie wsi i tortury. Posada Carriles otrzymywał w tamtym czasie 3 tysiące dolarów miesięcznie od generała Richarda Secorda, za nadzorowanie ruchu zaopatrzeniowego dla Contras w Nikaragui.

Najbardziej uderzającym jest jego bezpośredni związek z atakiem na samolot cywilny Douglas DC-8 wykonujący lot 455 dla kubańskich linii lotniczych. Raport FBI przypisuje Carrilesowi Posadzie uczestnictwo w dwóch spotkaniach w Caracas w towarzystwie Moralesa Navarrete i Franka Castro, w trakcie których zapadła kluczowa decyzja o terrorystycznym strąceniu samolotu. Lot z punktem startowym na Barbadosie miał zakończyć się na Jamajce. 6 października 1976 roku dwie bomby zegarowe usadowione na pokładzie samolotu eksplodowały zabijając wszystkie 73 osoby znajdujące się na pokładzie.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: bbc.com, countervortex.org, telesurtv.net, miamiherald.com, esquire.com, nsarchive.gwu.edu
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.