Wznowić sprawę Brzeskiej!

Opublikowano: 05.03.2016 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 582

Około 100 osób zebrało się 1 marca w Warszawie przed budynkiem Prokuratury Generalnej. Protest w 5 rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów zorganizowały grupy lokatorskie.

Uczestnicy pikiety domagali się wznowienia śledztwa w sprawie zabójstwa działaczki. Piotr Ciszewski z WSL stwierdził, że postępowanie było przez dłuższy czas prowadzone tak aby udowodnić tezę o samobójstwie, nawet gdy dowody jej przeczyły. Przypomniał, że reprywatyzacyjna grabież miasta i oddawanie budynków wraz z lokatorami wciąż mają miejsce.

Antoni Wiesztort z Kolektywu Syrena powiedział, że morderstwo Brzeskiej stało się dla wielu osób impulsem do działania, między innymi przejęcia jednej z warszawskich kamienic i zorganizowania skłotu Syrena. Przypomniał o tym, że jeszcze gdy żyła, Jolanta Brzeska była ignorowana przez urzędników i polityków.

Andrzej Smosarski nazwał sprawę zabójstwa Brzeskiej zbrodnią III RP, ponieważ to władze doprowadziły do sytuacji, w których lokatorów pozostawiono samych sobie w konfrontacji z kamienicznikami.

Przedstawiciel partii Razem mówił z kolei o tym jak wielkim problemem społecznym jest reprywatyzacja oraz, że należy ją zatrzymać.

Zebrani przynieśli e sobą listę niemal 2 tysięcy warszawskich nieruchomości objętych roszczeniami reprywatyzacyjnymi. Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów ogłosiło, że zwróci się do Prokuratora Generalnego o wznowienie postępowania w sprawie Jolanty Brzeskiej.

Jolanta Brzeska, mieszkanka budynku przy Nabielaka 9 pozostawała w sporze z Markiem Mossakowskim, zajmującym się skupywaniem roszczeń reprywatyzacyjnych i odzyskiwaniem budynków w całym mieście. Chciał on pozbyć się wszystkich mieszkańców kamienicy przy Nabielaka 9.

1 marca 2011 roku spalone zwłoki Jolanty Brzeskiej znaleziono w lesie kabackim. Postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone w 2013 roku, wkrótce po tym, gdy biegli sądowi, badający profil psychologiczny zmarłej wydali opinię, że niemal na pewno doszło do zabójstwa, a jednym z głównych motywów mogły być kwestie związane z reprywatyzacją.

Autorstwo: Michał Warecki
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.