Jolanta Brzeska honorową obywatelką Warszawy

Opublikowano: 17.06.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1409

To już oficjalne: Jolanta Brzeska honorową obywatelką Warszawy. Aktywistka walcząca o prawa lokatorów z reprywatyzowanych kamienic, która przypłaciła swoje zaangażowanie życiem, została uhonorowana 10 lat po śmierci.

Jolanta Brzeska została zamordowana w marcu 2011 r., a sprawców tego czynu nigdy nie wykryto. Pierwsze śledztwo w tej sprawie umorzono po dwóch latach, przy czym prokuratura sugerowała, że nie można wykluczyć wersji o samobójstwie kobiety. W 2016 r. na polecenie Zbigniewa Zbiory podjęto śledztwo na nowo. Dotąd nikt jednak nie usłyszał zarzutów.

Piotr Ciszewski, działacz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, nie ma wątpliwości, że Jolanta Brzeska już dawno powinna zostać w ten sposób uhonorowana. „Organizacje lokatorskie wnioskowały o to już na początku roku, aby uczcić dziesiątą rocznicę śmierci działaczki, czyli 1 marca. Wówczas nie udało się ze względu na gierki PO. Teraz nadanie honorowego obywatelstwa powinno iść w parze z naprawieniem krzywd wynikających z grabieży budynków w ramach reprywatyzacji” – mówi aktywista w rozmowie z Portalem Strajk.

Koalicja Obywatelska bardzo starała się nie dopuścić, by Jolanta Brzeska została uczczona choćby po śmierci. Gdy w połowie maja wniosek o przyznanie jej honorowego obywatelstwa złożyli z kolei radni PiS, głosami KO punkt ten zdjęto z porządku obrad. Kiedy został zgłoszony ponownie – radni KO doprowadzili do połączenia projektu uchwały w sprawie Brzeskiej z głosowaniem nad honorowym obywatelstwem dla… Andrzeja Rzeplińskiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Chociaż radni PiS trafnie ocenili taki manewr jako kolejny przejaw gry politycznej, i tak zagłosowali za połączonymi kandydaturami. „Uważamy, że uhonorowanie Jolanty Brzeskiej to cel nadrzędny” – stwierdził wiceprzewodniczący rady, Dariusz Figura z PiS.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, komentując na „Facebooku” decyzję radnych, przypomniała o śledztwie w sprawie zabójstwa Brzeskiej, które nie przyniosło żadnych konkretnych efektów. „Lokatorzy i Lewica niezmiennie domagają się powołania komisji śledczej, która wyjaśni okoliczności jej śmierci. Niech sprawiedliwości stanie się zadość!” – wezwała działaczka Nowej Lewicy.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.