Wlepiali mandaty osobom upamiętniającym Jolantę Brzeską

Opublikowano: 02.03.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1713

Wyjaśnienia okoliczności śmierci działaczki lokatorskiej domagali się dziś uczestnicy pikiety, która odbyła się pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości. W rocznicę tragicznego wydarzenia strona rządowa nie odpowiedziała niczym, co mogłoby dawać nadzieję na zmianę podejścia. Protestujących próbowała przepędzić policja, karząc część osób mandatami.

Dokładnie 10 lat temu zwęglone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w warszawskim Lesie Kabackim. Dziś pod budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości odbyła się pikieta, w której wzięły udział osoby, którym zależy na wyjaśnieniu okoliczności zbrodni i ukaraniu sprawców.

Niestety, do protestujących nikt z ministerstwa nie wyszedł. Pojawili się za to funkcjonariusze policji, którzy próbowali zakończyć zgromadzenie. Część obecnych została spisana, policjanci wystawili też kilka mandatów. Większość demonstrantów nie przyjęła kary.

Antoni Wiesztort, działacz zaangażowany w obronę praw lokatorów w Warszawie i Poznaniu zwrócił uwagę, że mimo szumnych zapowiedzi obecnej władzy, sytuacja lokatorów nie poprawiła się w ogóle. – Policja i służby wciąż bronią czyścicieli kamienic, a nielegalne eksmisje to standard. To przeciw nam, obrońcom praw lokatorskich, toczone są postępowania i sprawy w sądzie, a czyściciele kamienic są bezkarni – mówił aktywista.

Uczestnicy pikiety zaprezentowali transparenty. „Jolę Brzeską pamiętamy”, „Reprywatyzacja zabija” i „Mieszkanie prawem, nie towarem” – głosiły hasła.

– Na początku śmierć Joli uznano za samobójstwo. Potem kolejni funkcjonariusze zacierali ślady, a głównych podejrzanych przesłuchano ponad pół roku po tragedii. Sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej zupełnie skompromitowała służby, którymi dziś zarządza minister Zbigniew Ziobro – wskazywał Wiesztort.

W 2016, z inicjatywy Zbigniewa Ziobry, umorzone za czasów rządów PO-PSL śledztwo zostało wznowione. Przesłuchano ponad 200 świadków, zaangażowano specjalistów od mikrośladów, daktyloskopii, genetyki, antropologii, pożarnictwa, fonoskopii, informatyki. Nie ustalono niczego.

Dzisiaj działacze lokatorscy mają poczucie, że PiS ich oszukał. Na dzisiejszej pikiecie domagali się powołania sejmowej komisji śledczej. Na ich apel odpowiedziała obecna na proteście posłanka Lewicy Razem, Magdalena Biejat. – Nie pozostało nam nic innego jak złożenie wniosku o powołanie komisji. To najwyższy czas, by rozliczyć polityków z tej odpowiedzialności – powiedziała polityczka.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 03.03.2021 07:54

    Politycy od żołnierzy wyklętych, nie od zabójstw obywateli w Polsce ? Ofiar nie wybaczamy politykom , pamiętamy ! Nawet PiS nie radzi sobie z niesprawiedliwych systemem? Sprawiedliwy system , to prawo wybrane głosem większości ludzi!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.