Wywoływanie deszczu hałasem

Opublikowano: 04.02.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1754

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, silne fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości mogą być wykorzystywane do wywoływania opadów deszczu na obszarach dotkniętych suszą.

Chiny przeznaczyły na programy kontroli pogody 168 mln dolarów – głównie związane z rozsiewaniem chemikaliów zasiewających chmury.

W eksperymencie z manipulacją pogodą przeprowadzonym na Wyżynie Tybetańskiej w zeszłym roku naukowcy pracujący pod kierunkiem profesora Wanga Guangqiana stwierdzili, że odnotowali wzrost opadów nawet o 17 procent, kierując gigantyczny głośnik w niebo.

Energia dźwiękowa mogła zmienić fizykę chmur, ale przyczyna tego zjawiska wymagałaby dalszych badań, stwierdzili naukowcy w artykule opublikowanym w zeszłym tygodniu w „Scientia Sinica Technologica”.

W przeciwieństwie do innych technologii wywoływania deszczu, generowanie dźwięku nie powodowało zanieczyszczenia chemicznego i nie wymagało żadnych „pojazdów latających, takich jak samoloty czy rakiety”, powiedział Wang. „Istnieje także możliwość zdalnego sterowania przy niskich kosztach”.

Eksperyment prawdopodobnie doda paliwa do prowadzonej w Chinach debaty na temat wykonalności i wpływu na środowisko programów modyfikacji pogody na dużą skalę.
Krytycy twierdzą, że nawet jeśli metoda stymulacji dźwiękiem zadziała, spowoduje to hałas niepokojący ludzi i zwierzęta w okolicy.

Głośnik Wanga był napędzany silnikiem wysokoprężnym zdolnym do sprężania ponad 30 metrów sześciennych powietrza do około 10 atmosfer. Został on następnie użyty do wystrzelenia dźwięku w chmury z częstotliwością 50 Hz, która jest ledwo słyszalna dla większości ludzkich uszu, ale przy głośności do 160 decybeli, czyli mniej więcej na tym samym poziomie, co silnik odrzutowy pracujący z pełną mocą.

Gdy fale dźwiękowe dotarły do ​​chmury – około 1000 metrów (3300 stóp) nad ziemią – ich siła spadłaby o 30 decybeli. Sygnały radarowe ujawniły znacznie więcej kropelek wody pod wpływem podmuchu dźwięku. Wang i jego zespół uważają, że wzrost jest spowodowany oscylacjami i łączeniem mniejszych cząstek w większe.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.