Wydrukowane serca z ludzkich komórek wszczepią świniom

Opublikowano: 06.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 995

Zespół z Uniwersytetu Stanforda otrzymał grant na przetestowanie technologii i przygotowuje się obecnie do ostatniego etapu projektu, tj. przeszczepienia serca świni. Badanie ma na celu odpowiedzieć na kluczowe pytanie, ile czasu zajmie pacjentom otrzymanie nowych narządów wytworzonych z ich własnych komórek.

Pomysł personalizacji narządów ludzkich zrodził się jeszcze przed powszechnym rozwojem technologii komórek macierzystych. Obecnie znaczący sukces odniósł biodruk 3D, pozwalający naukowcom drukować komórki i naczynia krwionośne według określonych parametrów.

Zespół Uniwersytetu Stanforda planuje zastosować to podejście do wydrukowania w pełni funkcjonalnych serc z ludzkich komórek, a następnie przeszczepienia ich świniom w celu oceny wydajności narządu. „Planujemy wykorzystać zautomatyzowany bank bioreaktorów do produkcji różnych typów komórek, tj. miliardów kardiomiocytów komorowych i przedsionkowych, komórek guzkowych, mięśni gładkich i innych komórek niezbędnych do funkcjonowania tkanek” – powiedział autor Mark Skylar-Scott.

Według niego nowa technologia jest rzeczywiście ambitnym przedsięwzięciem, ale w tej chwili nie ma już żadnych czynników ograniczających, ponieważ „surowce do biodruku kompletnego i złożonego narządu ludzkiego są teraz gotowe na ten wielki skok”.

Szacuje się, że naukowcy będą w stanie co dwa tygodnie wygenerować wystarczającą liczbę komórek dla jednego narządu. Wdrożenie i ocena efektywności technologii planowane jest w ciągu pięciu lat.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: Roy Buri (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.