Wszystko nie jest w porządku

Opublikowano: 09.03.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 818

Napisany ręcznie plakat, który opisywał frustracje studenta związane z niesprawiedliwością społeczną i bieżącymi wydarzeniami politycznymi, błyskawicznie rozprzestrzenia się w Korei Południowej w internecie jak i poza nim. Zainspirowani plakatem potocznie nazwanym “Wszystko nie jest w porządku”, który wymienia różne problemy socjalne jako dowód na to, że “wszystko nie jest w porządku”, młodzi Koreańczycy zaczęli pisać własne plakaty i obklejać nimi uniwersyteckie tablice ogłoszeniowe.

Ju Hyun-woo, student na Koreańskim Uniwersytecie, napisał poniższą wiadomość na dwóch arkuszach papieru i zawiesił je na tablicy ogłoszeniowej w zeszłym tygodniu. Manifest Ju wyliczył główne problemy społeczne, które doprowadziły do protestów, między innymi skandal związany z manipulacją wyników wyborów prezydenckich; masowe zwolnienia pracowników kolei; protest seniorów z małego miasta Milryang przeciwko budowie wieży wysokiego napięcia; korupcję potężnych korporacji i wiecznie niestabilny rynek pracy.

Nawoływał także do innych studentów: “Chcę tylko zapytać: “Czy wszystko u was w porządku?” Czy czujecie się dobrze z ignorowaniem tych wszystkich problemów? Chcę się tylko dowiedzieć, czy czujecie się ok, chowając się za wymówką politycznej apatii? A jeśli po konfrontacji z tymi problemami wszystko nie jest u was “w porządku” – wyraźcie swoją opinię, jakakolwiek by ona nie była.”

Po wybuchowej reakcji na plakat na uniwersytecie, wiadomość o nim roznosi się lotem błyskawicy do innych uniwersytetów w całym kraju. Do tej pory ponad 20 znaczących uniwersytetów w i poza Seulem przyłączyło się do tej akcji, między innymi Seulski Uniwersytet Narodowy, Uniwersytet Pusański i wiele innych. Do protestów przyłączyli się nawet student Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, USA i uczniowie liceum.

Na Facebooku założono stronę “Nie mogę czuć się ok”, aby umożliwić dzielenie się lawiną zdjęć. W przeciągu jednego tygodnia 262 tysiące osób polubiło tę stronę; plakat Ju, który zapoczątkował ten ruch, polubiło ponad 2 tysiące użytkowników, a 440 udostępniło go na swojej stornie.

Kilku dziennikarzy analizowało powód, dla którego plakat stał się tak popularny pośród studentów. Ich zdaniem powodem jest fakt, iż plakat nie jest politycznym oświadczeniem określonych grup interesu, a raczej “szczerym, osobistym oświadczeniem, napisanym konwencjonalnym językiem przez kolegę-studenta”, który podziela ból i frustrację młodych borykających się z problemami Koreańczyków.

Zaraz potem jak koncept zaczął się rozprzestrzeniać, Uniwersytet Koreański zdecydował się zachować plakat Ju w uniwersyteckim muzeum jako “dokument ruchu demokratycznego”.

Pod sztandarem “Wszystko nie jest w porządku”, 14 grudnia grupa studentów z Uniwersytetu Koreańskiego odeszła od internetu i zastrajkowała.

Autor: Lee Yoo Eun
Tłumaczenie: Anna Chworow
Źródło: Global Voices – polski


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robi1906 09.03.2014 22:41

    Może z innej beczki , bo filmowej , dzięki “trylogii o zemście” ,odkryłem kino koreańskie .
    Większość tych filmów jest do bólu prawdziwa i dlatego ściągam je w ciemno , czy to filmy gangsterskie czy wojenne , filmy te pokazują kawał realnego życia.

    To że “Wszystko nie jest w porządku” opowiada też film “26 lat” ,
    opowiada o prawdziwej rzezi jakiej dokonał południowo-koreański generał ze swoim wojskiem na swoich rodakach w Kwangju.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.