Wojna na Ukrainie pretekstem do ataku na ludy tubylcze Amazonii

Opublikowano: 14.03.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1566

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ponownie stara się o zgodę Kongresu na gospodarczą eksploatację rezerwatów przyrody i ziem zamieszkanych przez ludy tubylcze Amazonii, tym razem pod pretekstem wojny na Ukrainie. Ma w tym poparcie lobby rolniczego i wydobywczego.

Bolsonaro wezwał w tym tygodniu Kongres do przyjęcia projektu ustawy umożliwiającej gospodarczą eksploatację objętych ochroną przyrody i należących do rdzennych mieszkańców ziem w dorzeczu Amazonki. Za pretekst posłużyła mu chęć zmniejszenia, w obliczu wojny na Ukrainie, zależności krajowego rolnictwa od importu nawozów sztucznych z Rosji.

„Roraima to najbogatszy stan. Teraz to wszystko jest stracone, ponieważ lokalni politycy pozwolili na przejęcie go przez terytoria tubylcze i inne obszary objęte ochroną środowiska, które zdławiły brazylijskie państwo. To niedopuszczalne” – powiedział prezydent w rozmowie z portalem Folha de Boa Vista. Bolsonaro już wcześniej wielokrotnie wskazywał „trzy główne problemy” mające stać za uzależnieniem Brazylii od zagranicznych nawozów: ustawodawstwo dotyczące ochrony środowiska, ludność tubylcza oraz ograniczenia eksploatacji i poszukiwań w dorzeczu rzeki Madeira.

Według prezydenta ziemie, o których mowa, kryją w sobie „cały układ okresowy pierwiastków”, w tym bogate złoża minerałów potrzebnych do produkcji nawozów sztucznych. „Musimy podjąć pilne działania, ponieważ konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją zagraża brazylijskiemu przemysłowi rolnemu” – powiedział Bolsonaro.

Z oficjalnych danych wynika jednak, że brazylijski sektor rolny ma zapasy nawozów co najmniej do października, nie odczuje więc w najbliższych miesiącach skutków ewentualnych problemów w dostawach spowodowanych wojną na Ukrainie.

Forsowany przez prezydenta projekt ustawy zostanie prawdopodobnie w kwietniu poddany pod głosowanie w Izbie Deputowanych. Jeśli zostanie przyjęty, w czerwcu zajmie się nim Senat. „Taką postawą administracja Bolsonaro po raz kolejny pokazuje swoje bliskie więzi z kapitalistyczną deprawacją i eksterminacją rdzennej ludności” – napisała w oświadczeniu Brazylijska Partia Komunistyczna (PCB). Jej działacze podkreślili jednocześnie, że będą wszelkimi środkami wspierać rdzenną ludność w obronie jej ziem.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

8

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.