Wojenne perspektywy

Opublikowano: 12.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3120

Frontowy piątek.

Szefowa wywiadu w administracji Joe Bidena – Avril Danica Haines – wyraziła obawy o możliwość bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Twierdzi ona, że Rosja będzie czynić starania o przedłużenie wojny na Ukrainie, mimo że żadna ze stron nie będzie wygraną. Co może spowodować przedłużenie wojny dla stron.

Założenia wywiadu amerykańskiego dopuszczają bezpośrednie starcie wojsk NATO i Rosji, a zapowiedź wysokiego ryzyka tej możliwości pojawiła się w stacji CNN. Oprócz treści otwartego raportu, szefowa wywiadu wyraziła te same obawy na posiedzeniu komisji senackiej. Spostrzeżenie łączy się z utratą zaufania do Ukrainy. Jej zdaniem „wojna ściera obie strony, ale żadnej nie przynosi zdecydowanej przewagi”. W dalszej wypowiedzi nie przewiduje wyraźnych osiągnięć terytorialnych, aczkolwiek W. Putin może prowadzić grę na czas przerywaną okresowymi przerwami. Przysporzy mu to zysków, na jakich mu zależy, choćby miało zająć kilka lat. Wprawdzie raport przyznaje, że Rosja w widoczny sposób stara się unikać kroków, które spowodowałyby przeniesienie się konfliktu poza granice Ukrainy, groźba bezpośredniego starcia pozostaje możliwa.

Kluczowe punkty raportu mówią…

1. Eskalacja konfliktu do otwartej konfrontacji między Rosją i Zachodem niesie ze sobą większe ryzyko.

2. Rosja zacznie być mniej przewidywalna dla USA w zagadnieniach kluczowych w nadchodzącej dekadzie.

3. Rosja najprawdopodobniej nie dąży do bezpośredniego konfliktu zbrojnego z USA i NATO, aczkolwiek potencjalne prawdopodobieństwo po temu istnieje.

4. Nasilone stwierdzenia, że Stany Zjednoczone wykorzystują Ukrainę do wojny zastępczej, mogą zapowiadać dalszą eskalację ze strony Rosji.

5. Rosja w dalszym ciągu pozostanie obecna w skali globalnej, jeśli chodzi o działalność w sferach wojskowej, wywiadowczej, bezpieczeństwa, handlu i energetyki.

6. Całkowity obraz skutków częściowej mobilizacji Rosji będzie widoczny dopiero wiosną i latem tego roku.

7. Rosja może bardziej polegać na możliwościach nuklearnych, cybernetycznych i kosmicznych.

W piątek 10 marca 2023 r. trwał ostrzał okolic elektrowni Zaporoże. Przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Atomowej starał się obserwować teren przylegający do elektrowni z obawy o wzrost poziomu radioaktywności. Zakłócenia w dostawach prądu zagrażają potrzebie chłodzenia rdzenia reaktora, by zapobiec jego stopieniu się. Odnotowano przynajmniej 18 ataków na ten newralgiczny teren, który dotknął 3 kolejne regiony. Sama elektrownia już sześciokrotnie pozbawiana była elektryczności od początku trwającego konfliktu. Nie było ofiar w ludziach. Zniszczone zostały zabudowania gospodarcze. Pod gradem pocisków artyleryjskich w ciągu dnia znalazł się przygraniczny rejon z Rosją na północnym wschodzie.

Kraje europejskie – Polska i Słowacja zaproponowały Ukrainie odrzutowce produkcji rosyjskiej MIGi 29-S. Słowacki minister obrony przekazał na Facebooku, że podczas spotkania ministrów obrony państw UE ostatniej środy w Szwecji, podszedł do niego przedstawiciel z Polski, komunikując, że dwa państwa przeznaczą myśliwce odrzutowe w ramach wspólnego świadczenia. Wypowiedź słowackiego ministra opublikowana została dzień po deklaracji polskiego prezydenta o gotowości Polski do przekazania odrzutowców bojowych niszczonej wojną Ukrainie. Prezydent Polski apelował do NATO o przesłanie nowoczesnych odrzutowców, zaś premier Morawiecki zapowiedział, że Warszawa wysłałaby odrzutowce, ale jako koalicjant pod wodzą Stanów Zjednoczonych. Z raportów wynika, że Polska ma w użytkowaniu 29 odrzutowców MIG 29-S, a Słowacja 29.

Wielokrotne prośby Ukrainy o samoloty wcześniej, kierowane pod adresem NATO dowodzonego przez USA, nie zostały spełnione.

W późnych godzinach popołudniowych przywrócono dopływ energii elektrycznej w elektrowni atomowej Zaporoże.

W stolicy – Kijowie 15% budynków pozbawionych jest elektryczności.

Dyrektor generalny MAEA – Rafael Grossi zwrócił się do obecnych na spotkaniu pracowników agencji „Na co my pozwalamy i co my tu dziś robimy, kiedy największa w Europie elektrownia nuklearna sześciokrotnie już była pozbawiona dopływu energii?”

Tłumaczenie: Jola
Źródła zagraniczne: YouTube.com [1] [2]
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 12.03.2023 11:29

    jaki to ma sens? Elektrownia potrzebuje ,,zewnętrznego,,dopływu prądu do chłodzenia reaktora a nie ma instalacji wewnetrzenej do tego samego celu? Przecież sama wytwarza prąd. Zewnetrzne łącze ma być tylko jako ,,awaryjne,, dziwna ta elektrownia…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.