Włoskie restrykcje wobec statków NGO

Opublikowano: 07.06.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2087

Włoskie władze egzekwują nowe prawo migracyjne. Statki ratownicze organizacji pozarządowych zostały zatrzymane.

https://www.youtube.com/watch?v=f8XpAxr0_Jg

Włoska straż przybrzeżna zatrzymała na Morzu Śródziemnym dwa statki należące do niemieckich organizacji ratownictwa morskiego. Władze uzasadniły swoje działania tym, że załogi „Mare Go” i „Sea-Eye 4” naruszyły włoskie przepisy dotyczące operacji ratowniczych, które obowiązują od kilku miesięcy.

Według straży przybrzeżnej „Sea-Eye 4” naruszył zasadę przeprowadzania tylko jednej akcji ratunkowej w czasie jednej misji. Załoga „Mare Go” odmówiła udania się do portu Trapani w zachodniej Sycylii, który został im przydzielony przez władze. Zamiast tego zdecydowali się zacumować na wyspie Lampedusa w pobliżu wybrzeża Afryki.

Organizacja Sea-Eye z siedzibą w Regensburgu potwierdziła zatrzymanie swojego statku. Statek „Sea-Eye 4” został zatrzymany na 20 dni w Ortonie w regionie Abruzji.

Lider Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Manfred Weber, wezwał do stworzenia nowej europejskiej inicjatywy ratunkowej. „Chciałbym, aby Europa ponownie wzięła na siebie odpowiedzialność, tak jak kiedyś ją brała” – powiedział polityk CSU gazecie „Neue Osnabrücker Zeitung”, która donosiła o dużej liczbie zabitych migrantów.

„Ratowanie życia na Morzu Śródziemnym jest zadaniem rządów, a nie organizacji pozarządowych” – podkreślił niemiecki polityk, który chciałby, aby „oprócz wspierania organizacji ratowniczych, takich jak Sea-Eye, policja federalna wysyłała statki na Morze Śródziemne”. Weber argumentuje, że Europejczycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za ratowanie ludzkiego życia na Morzu Śródziemnym.

Włoski rząd prawicowej premier Giorgio Meloni ograniczył działalność statków ratowniczych na początku roku. Od tego czasu organizacje ratownicze muszą informować władze, gdy tylko łódź zostanie uratowana i udać się do portu wyznaczonego przez władze. Często jest to daleko od miejsca akcji ratunkowej.

Na początku stycznia kilka organizacji pomocowych działających na Morzu Śródziemnym oskarżyło włoski rząd o utrudnianie morskich akcji ratunkowych. Ratownicy często wykonują kilka misji podczas jednej podróży. Ponadto podróż do odległych portów jest często zbyt długa, co utrudnia pracę ratowników i przedłuża cierpienie ludzi szukających ochrony.

Tymczasem tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła ciało małego dziecka po zatonięciu łodzi z imigrantami. Martwe ciało zostało odkryte podczas patrolu u wybrzeży miasta Sfaksis. Była to dziewczynka, pochodząca prawdopodobnie z Kamerunu. W ciągu ostatnich dwóch dni u wybrzeży tunezyjskiego portu uratowano ponad 200 kameruńskich uchodźców.

Według statystyk Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) ponad 47 000 migrantów przybyło do Włoch do końca maja 2023 r. w porównaniu do 18 000 w tym samym okresie 2022 r. Jednocześnie liczba osób, które zginęły lub zaginęły w środkowej części Morza Śródziemnego wzrosła z 690 do 975 w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem 2022.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 07.06.2023 12:41

    cytat
    “Weber argumentuje, że Europejczycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność za ratowanie ludzkiego życia na Morzu Śródziemnym.”
    czy nie lepiej dla Europejczyków wysłać tego “pana” do Afryki z zakazem powrotu:) a wcześniej zlicytować jego majątek na rzecz uchodźców:) Bo łatwo wydaje się cudze pieniądze podatników na nierobów ale swoich już nie:)

  2. Irfy 07.06.2023 18:27

    @emigrant001
    Weberowi włos z głowy nie spadnie. Bo wiesz, jeśli nie wiadomo, o co chodzi… 🙂 A jest tak: Ten radosny przemyt organizują bardzo potężne gangi. Żeby w ogóle trafić na taką rozpadającą się krypę, trzeba albo zapłacić kilka/kilkanaście tysięcy dolarów/euro, albo zgodzić się, żeby w imieniu migranta zapłacił gang.

    Później ten dług trzeba jednak spłacić. Kobiety spłacają z prostytucji, mężczyźni z handlu narkotykami i rozbojów a wszyscy pospołu – z przyznanego socjału. Dlatego gangom zależy na tym, żeby liczba migrantów była jak najwyższa, bo mają z nich regularny, miesięczny dochód.

    Przy bardzo przyzwoitych kosztach, które w zasadzie sprowadzają się jedynie do kupowania miejsc na tych niemieckich statkach ratowniczych. Ostatnio “dobrodzieje” brali bodaj 1000 euro od łba, ale teraz pewnie jest drożej. Kolejnym kosztem są ludzie tacy jak pan Weber, ale jeśli do maja zarobiło się co najmniej kilkaset milionów euro, to można sobie takich łebków kupić nawet kilkunastu, a i tak wyjdzie się na swoje. Szczególnie, że migranci spłacają z procentem a dodatkowo pilnie pracują przy przemycie i handlu prochami. Same korzyści 🙂

  3. pikpok 07.06.2023 18:50

    Bardzo potężne “gangi” zniszczyły Libię, by teraz siać chaos w Europie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.