Winda na Marsa

Opublikowano: 15.10.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2

Rosyjscy naukowcy proponują zbudowanie windy na Marsa. Z jej pomocą można będzie rozwiązać ważną kwestię, jaka dręczy światową społeczność kosmiczną – jak powrócić z Marsa, kiedy człowiek się tam wreszcie znajdzie.

Niektórzy entuzjaści obiecują, że pierwszy pilotowany lot na Czerwoną Planetę odbędzie się już w 2018 roku. Jednak nie wystarczy dolecieć do Marsa, trzeba jeszcze z niego powrócić na Ziemię. Powrót rakietą będzie drogi i pracochłonny, trzeba będzie dostarczyć do Marsa setki ton paliwa, aby potem spalić je w ciągu kilku sekund na starcie. Projekt kosmicznej windy zakłada, że pomiędzy Marsem i jego satelitą Fobosem zostanie przeciągnięta lina. Po niej będą wznosić się aparaty kosmiczne. Wyjdzie z tego swego rodzaju kolejka linowa pomiędzy dwiema planetami.

Pomysł kosmicznej windy nie jest niczym nowym. Zaproponował ją jeszcze pod koniec XIX wieku jeden z pionierów kosmonautyki, rosyjski naukowiec Konstantin Ciołkowski. Później została ona opracowana przez innych Rosjan, Aleksandra Bagrowa i Władysława Leonowa.

Z początku opracowali oni koncepcję „księżycowej windy”, z pomocą której można będzie wysyłać ładunki i ludzi na satelitę Ziemi. Według niej, między Księżycem i naszą planetą należy przeciągnąć linę. Miałaby ona być stworzona z nanorurek o długości 400 tysięcy kilometrów. Jeden koniec tej linowej windy miałby zostać umocowany na Księżycu. Drugi – opuszczony na Ziemię i miałby pozostawać w odległości 50 kilometrów od jej powierzchni. W ten sposób, kabina windy będzie znajdować się w stratosferze i nie będzie na nią oddziaływać wiatr. Ładunki do windy będą dostarczane z pomocą suborbitalnych samolotów. Kabina będzie wznosić się z pomocą lewitacji magnetycznej.

Fobos jest miliony razy mniejszy niż Księżyc pod względem masy, ale znajduje się na niemal okrągłej orbicie i zawsze zwrócony jest do Marsa jedną stroną. Kosmiczna winda może zostać umocowana jednym końcem w środku zwróconej ku Marsowi stronie Fobosa. Drugi koniec może zostać opuszczony do powierzchni Czerwonej Planety. Ale jest pewien niuans: Fobos obraca się wokół Marsa z prędkością 2 km/h. To znaczy, że lina będzie z taką prędkością lecieć wokół planety. Aby wysłać aparat kosmiczny z Marsa na Fobos, windę trzeba będzie najpierw „schwycić”.

Autorzy pomysłu proponują stworzenie w tym celu swego rodzaju aerofiniszera jak na lotniskowcach. Na Marsie będzie pętla linowa. Na niższej części windy zainstalowany zostanie hak. W procesie ruchu Fobosa hak przejdzie przez linową pętlę i schwyci ją, a wraz z nią i aparat kosmiczny. Z pomocą lewitacji magnetycznej aparat nabierze prędkości. W odpowiednim miejscu można będzie go odłączyć od windy, a wtedy poleci on wprost na Ziemię.

Jednak na razie nikt nie leci na Marsa. Toteż Bagrow oraz Leonow wymyślili jeszcze jeden sposób wykorzystania swojej kosmicznej windy. To oczyszczenie Ziemi z radioaktywnych śmieci. Można je wysłać wprost do Słońca, gdzie zostaną one spalone bez szkody dla Słońca i naszej planety.

Autor: Olga Priamicyna
Źródło: Głos Rosji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Raptor
Użytkownik
Raptor

Póki co, to nie jest jeszcze wiadomym, czy Fobos na pewno nie jest już zajęty, więc wynajem powierzchni mógłby się nie opłacać ;)

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Chyba bardziej ,,proca,, kosmiczna niż winda ?!