W Szkocji zakazano dawania dzieciom klapsa

Opublikowano: 04.10.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 499

Szkocja stała się pierwszym krajem w Wielkiej Brytanii, który zakazał dawania dzieciom klapsa. Posłowie głosowali za zakazaniem rodzicom stosowania kar fizycznych.
Szkocja stała się pierwszą częścią Wielkiej Brytanii, która wprowadziła zakaz dawania klapsa dzieciom.

Projekt ustawy sporządził poseł Szkockich Zielonych (Scottish Greens) MSP John Finnie. Posłowie głosowali za zakazem rodzicielskim stosowania kar fizycznych wobec swoich dzieci 84 głosami do 29. Ten ruch doprowadził Szkocję do spełnienia międzynarodowych standardów, a Finnie argumentował: „W XXI wieku nie ma miejsca na karę fizyczną”.

Wcześniej rodzice i opiekunowie mogli używać „rozsądnej” siły fizycznej w celu dyscyplinowania dzieci. Ale zmiana prawa ma na celu zapewnienie dzieciom takiej samej ochrony przed napaścią jak dorośli i powstrzymuje ich przed tym.

Ustawa została przyjęta w szkockim rządzie w czwartek, pomimo sondażu YouGov z udziałem 1546 dorosłych z całej Wielkiej Brytanii, które sugerowało, że 57 procent jest przeciwnych temu posunięciu.

Finne powiedział, że uchwalenie ustawy wysłało „mocną wiadomość”, że przemoc nigdy nie jest dopuszczalna. Powiedział: „Bardzo się cieszę, że szkocki parlament podjął ten historyczny i odważny krok. Przywództwo wykazane przez MSP wyśle ​​mocny sygnał, że przemoc nigdy nie jest dopuszczalna w żadnym otoczeniu i że nasze dzieci zasługują na co najmniej taką samą ochronę prawną, jaką cieszą się dorośli. W Szkocji XXI wieku nie ma miejsca na karę fizyczną. Międzynarodowy materiał dowodowy mówi nam, że może mieć poważny wpływ na dzieci i że nie jest skuteczny. W miarę postępów w tej kampanii w ciągu ostatnich trzech lat stało się jasne, jak wielu ludzi uważa, że ​​dawanie klapsa dziecku było już zakazane. Jestem niezmiernie dumny z tego, że przedstawiłem ustawodawstwo, które wzmocni prawa dzieci w Szkocji i wierzę, że dzisiaj zrobiliśmy ogromny krok w kierunku uczynienia Szkocji najlepszym krajem na świecie, w którym dzieci mogą dorastać”.

Finnie wcześniej zwrócił się do krytyków ustawy, która sugerowała, że ​​może to prowadzić do kryminalizacji rodziców. Powiedział: „Nie ma dowodów na to, że zmiana prawa prowadzi do wzmożonego ścigania w ponad 50 krajach, w których przeprowadzono niektóre reformy. W Szkocji XXI wieku nie ma miejsca na karę fizyczną. Międzynarodowe dowody mówią nam, że może to mieć poważny negatywny wpływ na dzieci i że nie jest skuteczne. Nadszedł czas, aby parlament zakończył to dziś wieczorem.”

Gdy projekt ustawy przeszedł pierwszy etap w kierunku prawa, zatwierdzony 80 głosami do 29, pan Finnie porównał przepisy do innych zmian w prawie, takich jak zakaz palenia i przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, które miały na celu zainspirowanie szeroko zakrojonych zmian społecznych. Ale przeciwnicy projektu ustawy obawiali się, że może to zaszkodzić tysiącom rodziców za dyscyplinowanie ich dzieci.

Jamie Gillies z grupy kampanii Be Reasonable powiedział: „Dążenie do dalszej ochrony dzieci jest godne pochwały, ale zakaz klapsów nie jest na to sposobem. „Ryzyko, jakie ta propozycja niesie dla życia rodzinnego, pracy socjalnej i policji, może skończyć się wyrządzeniem o wiele więcej szkody niż pożytku. Rząd powinien inwestować w bieżące usługi, które są już mocno obciążone, i zwiększyć ich zdolność do identyfikowania i zwalczania nadużyć”.

Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.