W Kirgistanie wprowadzono stan wyjątkowy

Opublikowano: 01.06.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Prezydent Kirgistanu Almazbek Atambajew dekretem wprowadził stan wyjątkowy i godzinę policyjną w rejonie największej w kraju kopalni złota Kumtor, gdzie trwają masowe zamieszki. Do ochrony ważnych obiektów zaangażowano wojsko. Godzina policyjna będzie obowiązywała od 9 wieczorem do 6 rano.

Fala niezadowolenia wokół największych w kraju złóż złota wybuchła we wtorek. Około 500 mieszkańców w proteście przeciwko niekorzystnemu dla kraju porozumieniu w sprawie zagospodarowania złoża złota zablokowało drogę do złoża Kumor, domagając się wypowiedzenia umowy z kanadyjskimi inwestorami, przestrzegania norm ekologicznych oraz rozwiązania problemów społecznych. We czwartek uczestnicy akcji zajęli rozdzielnię, która zaopatruje kopalnię w prąd. W piątek doszło do starć demonstrantów z policją, która użyła specjalnych środków.

Podczas zamieszek i starć z policją, w które przekształciły się odbywające się tam demonstracje, ucierpiało 55 osób, w tym 13 pracowników organów ścigania. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób.

Z powodu protestów kanadyjska firma Centerra Gold zawiesiła wydobycie złota w kopalni Kumtor – poinformował wiceprezydent firmy John Pearson. Pearson powiedział, że firma podtrzymuje kontakt z rządem Kirgistanu, mając nadzieje na pokojowe uregulowania konfliktu.

W lutym parlament Kirgistanu zażądał ponownego rozpatrzenia warunków kontraktu dotyczącego zagospodarowania złóż, który został podpisany w 2009 roku. Zgodnie z warunkami umowy udział Kirgistanu w wydobyciu wynosi 33%. Podkreślono, że kontrakt był korzystny dla rodziny byłego prezydenta Bakajewa i nie leży w interesie państwa.

Źródło: Głos Rosji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kot z Cheshire
Użytkownik

Po co im to złoto? Grecję uwalili żeby przejąc ich kopalnie złota (prawdopodopnie największe znane złoża w Europie) przez kanadyjską firmę (ta sama?). W bankach nie ma złota więc gdzie jest? Może to prawda, że handlują złotem z kosmitami :) Istnieje taka teoria, że ludzi stworzyli Bogowie aby im kopali złoto. Mocno za tym przemawia fakt, że ludzkość znała złoto praktycznie od początku swojego istnienia a jest to metal w końcu bardzo rzadki.

Hassasin
Użytkownik
Hassasin

@Kot z Cheshire
Hipotetycznie :
-potrafili stworzyć człowieka ( ci kosmici )
-potrafili pokonać przestrzeń i czas ( podróż w kosmosie )
-a nie potrafili znaleźć asteroidy ze złota albo bogatej w nie , tylko nahajem ganiać jakieś homo sapiens małpy po kopalni

…bezsensu :)

Kot z Cheshire
Użytkownik

@Hassasin
Dziśiaj też niektórzy potrafią stworzyć klona, a pracować się im nie chce :)

O bardzo zaawansowanym braku samodzielnego myślenia, tak zwanym “wypraniu mózgu”, świadczą odpowiedzi na moje pytanie: Kiedy są najdłuższe dni w Polsc? Nie było takiego co nie odpowiedziałby, że latem. A w rzeczywistości jest to tylko “półprawda”.

klon
Użytkownik
klon

Świetnie niech przejmują i blokują co się da. Szkoda tylko, że rząd w ogóle rozmawia z taką firmą, przecież mogą sami je wydobywać i po sprawie i kryzys zażegnany i gospodarczy i społeczny. K*rwa jakie to proste a każdy udaje, że trzeba wymyślać co innego i jakieś tam pierdolen*e to złym zarządzaniu. To brednie bo ludzie sami sobie najlepiej poradzą, jak im sie nikt nie wpi*rdala w robote