Aresztowano kirgiskiego ministra za przesadny zakup szczepionek

Opublikowano: 15.06.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1129

W czwartek 2 czerwca 2022 r. kirgiskie służby specjalne zatrzymały ministra zdrowia Alymkadyra Beishenalieva za marnotrawstwo publicznych pieniędzy na zakup 2,4 mln dawek całkowicie zbędnych szczepionek COVID-19.

W 2021 r. ministerstwo zdrowia wydało 1,5 mld somów (18,8 mln USD) na szczepionki, podczas gdy kraj miał ich już ponad 3 mln i miał podpisane umowy na otrzymanie łącznie 6 mln dawek z Rosji, Chin, Kazachstanu i Azerbejdżanu w ramach pomocy humanitarnej. Populacja Kirgistanu jest szacowana na prawie 6,6 miliona, a sceptycyzm wobec preparatów jest powszechny. Według rządowych statystyk, tylko niecałe 23 procent obywateli otrzymało co najmniej dwie dawki szczepionki.

Prokuratorzy twierdzą, że z powodu nadmiernych zakupów ponad 240 tys. dawek szczepionki nie zostało wykorzystanych.

Płatności za szczepionki dokonano rzekomo na zagraniczne konta bankowe. Prokuratura Generalna wszczęła siedem spraw karnych przeciwko Beishenalievowi – jedną za korupcję, dwie za żądanie łapówek i cztery za nadużycie stanowiska i podpisywanie celowo nierentownych kontraktów – informuje agencja informacyjna 24.kg.

Beishenaliev został mianowany ministrem zdrowia Kirgistanu w październiku 2020 roku, zaraz po gwałtownej zmianie władzy w kraju, która wyniosła na stanowisko prezydenta politycznego nieudacznika – Sadyra Dżaparowa. W ciągu prawie dwóch lat sprawowania urzędu wygłosił on wiele kontrowersyjnych oświadczeń. Najgłośniejszą z nich było zalecenie stosowania akonitu – trującej rośliny rosnącej w pobliżu kirgiskiego jeziora Issyk-Kul – jako potencjalnej metody leczenia choroby COVID-19. Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia i lokalni działacze potępili ministra zdrowia za to zalecenie.

Nawet pracownicy samego Beishenalieva nie byli zadowoleni z ministra. Dwa tygodnie przed aresztowaniem zastępcy Beishenalieva poprosili Japarova, aby zwolnił ich szefa za nieprofesjonalne zachowanie. „Beishenaliev kpił z wszystkich. Ministerstwo to tolerowało. Urzędnik państwowy nie powinien robić tego, co on” – powiedział jeden z deputowanych na konferencji prasowej. „Jesteśmy zaniepokojeni zachowaniem ministra. Grozi nam, gdy mu odpowiadamy. Mówi, że nie wrócimy do domów”.

W odpowiedzi Beishenaliev nazwał swoich zastępców „niekompetentnymi” i stwierdził, że „walczą o swoje miejsca pracy”.

W maju kirgiskie media podały, że państwowa agencja bezpieczeństwa przesłuchała Beishenalieva po tym, jak zatrzymano koordynatora ministerstwa zdrowia pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości około 1250 dolarów. Minister zdrowia zaprzeczył, jakoby miało miejsce jakiekolwiek przekupstwo i stwierdził, że zbierano pieniądze na organizację obchodów święta zawodowego pielęgniarek.

Autorstwo: Matthew Kupfer
Źródło zagraniczne: OCCRP.org
Źródło polskie: WolneMedia.net

16

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.