Potyczka na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu

Opublikowano: 16.09.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 757

Na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu doszło w środę do strzelaniny między strażnikami granicznymi tych dwóch państw. Od zeszłego roku trwa napięta sytuacja między tymi krajami.

Według kirgiskiej straży granicznej funkcjonariusze tadżyccy otworzyli ogień po tym, gdy zostali poproszeni o opuszczenie pozycji bojowych wzdłuż granicy. W odpowiedzi kirgiscy strażnicy również użyli broni.

Jak przypomina agencja Reutera, w ostatnich latach pomiędzy Kirgistanem i Tadżykistanem dochodziło do częstych starć. Walki o kwestie graniczne w tych dwóch byłych republikach radzieckich, wciąż sprzymierzonych z Rosją, są częste. W zeszłym roku sytuacja była bardzo napięta.

Poważny spór graniczny między Kirgistanem a Tadżykistanem wybuchł w kwietniu zeszłego roku. Konfrontacje sprowokowała próba instalacji przez Tadżyków kamer w zakładzie wodociągowym w celu monitorowania dystrybucji wody. Strona kirgiska próbowała zlikwidować filary, na których kamery zostały zamontowane. To doprowadziło do konfliktu zbrojnego. Zginęło ponad 50 obywateli Tadżykistanu i Kirgistanu, ponad 200 zostało rannych, a ok. 40 tysięcy cywilów zostało, w wyniku granicznych niepokojów, przesiedlonych.

W obu krajach zniszczono domy, szkoły, liczne sklepy i infrastruktura na przejściach granicznych. Władze Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o niesprawiedliwą dystrybucję wody. Napięcia w regionie wzrastają wiosną i latem, w trudnym dla rolnictwa okresie, gdy zużycie wody wzrasta. Sytuację między sąsiadami zaogniła jeszcze budowa większej liczby przygranicznych elektrowni wodnych.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: WP.pl, RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

3

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.