W chmurach istnieje życie

Opublikowano: 04.02.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 586

Duńscy badacze odkryli, że burzowe chmury są zamieszkiwane przez wiele mikrobów, występujących też na roślinach i w glebie. Wyniki badania zamieszczono w czasopiśmie “PLOS ONE”.

Naukowcy zidentyfikowali bakterie i substancje chemiczne charakterystyczne dla specyficznego środowiska, jakim jest chmura, na podstawie badania kulek gradowych.

Badacze z Aarhus University wyodrębnili kilka gatunków bakterii często znajdowanych na roślinach i aż ponad 3 tys. składników zazwyczaj obecnych w glebie.

Trzy spośród wszystkich gatunków bakterii zostały odkryte w większości kulek gradowych, co sugeruje, że reprezentują one typowych mieszkańców chmur burzowych.

Naukowcy twierdzą, że obecność niektórych żyjątek w chmurach może stanowić dla nich sposób przemieszczania się na duże odległości i wpływa na geograficzne rozmieszczenie mikrobów na Ziemi.

“Kiedy rozpoczęliśmy nasze analizy, mieliśmy jedynie nadzieję na stworzenie opisowej charakterystyki grupy bakterii w niezbadanym środowisku. Jednak to, co znaleźliśmy, stanowi pośredni dowód na istnienie procesów życiowych w atmosferze” – mówi Ulrich Gosewinkel Karlson, główny badacz.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. goldencja 04.02.2013 13:08

    To ciekawe. Mnie w szkole uczono już o tym. Chyba moja szkoła była z przyszłości… Fakt faktem nie mówili jakie konkretne mikroby zamieszkują chmury, ale w podstawówce i średniej rzadko o tym wspominają.

  2. MamDosc 04.02.2013 13:23

    Wiedza stara jak świat. Inną sprawą jest to co tam teraz samolociki od siebie dodają .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.