Szlaki morskie mogą wpływać na ziemski klimat

Opublikowano: 05.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 469

Ostatnie badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Waszyngtonie, dowiodło, że trasy po których przepływają statki zdają się doświadczać większej ilości chmur. Olbrzymie białe smugi ciągnące się za statkami po oceanie, są widoczne nawet z orbity Ziemi.

Zespół badawczy analizował to w jaki sposób emisje ze statków wpływają na powstawanie chmur w skali regionalnej. W tym celu przez ponad dekadę analizowali oni wzorce chmur powstających nad intensywnie uczęszczanymi trasami morskimi. Obszar który wzięli sobie na cel leżał na szlaku Atlantyckim łączącym Europę z Afryką i Azją.

Wykorzystując ogólnodostępne zdjęcia satelitarne, badacze starali się porównać obserwowane zjawiska atmosferyczne z tymi przewidzianymi przez komputerowy model. Ujęcia z satelity wyraźnie ukazują skalę problemu a przy odpowiednich warunkach można dostrzec gołym okiem długie pasmo chmur ciągnące się za statkami. Wedle szacunków badaczy, oceany tracą nawet 2 Waty energii słonecznej na metr kwadratowy z powodu powstających w ten sposób chmur.

Mimo, iż wpływ szlaków morskich na powstawanie chmur może się wydawać niewielki, zdaniem badaczy jeśli spojrzy się na niego w skali globalnej, trudno nie dostrzec istotnego zagrożenia. Zmiany w niskich pasmach chmur ze wszystkich zanieczyszczeń industrialnych na świecie mogą potencjalnie zablokować do 1 Wata energii słonecznej na metr kwadratowy w skali globalnej. Dla porównania, słynne gazy cieplarniane mają blokować do 3 Watów energii na metr kwadratowy.

Autorstwo; M@tis
Na podstawie: Agupubs.onlinelibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o