Szlaki morskie mogą wpływać na ziemski klimat

Opublikowano: 05.07.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 987

Ostatnie badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Waszyngtonie, dowiodło, że trasy po których przepływają statki zdają się doświadczać większej ilości chmur. Olbrzymie białe smugi ciągnące się za statkami po oceanie, są widoczne nawet z orbity Ziemi.

Zespół badawczy analizował to w jaki sposób emisje ze statków wpływają na powstawanie chmur w skali regionalnej. W tym celu przez ponad dekadę analizowali oni wzorce chmur powstających nad intensywnie uczęszczanymi trasami morskimi. Obszar który wzięli sobie na cel leżał na szlaku Atlantyckim łączącym Europę z Afryką i Azją.

Wykorzystując ogólnodostępne zdjęcia satelitarne, badacze starali się porównać obserwowane zjawiska atmosferyczne z tymi przewidzianymi przez komputerowy model. Ujęcia z satelity wyraźnie ukazują skalę problemu a przy odpowiednich warunkach można dostrzec gołym okiem długie pasmo chmur ciągnące się za statkami. Wedle szacunków badaczy, oceany tracą nawet 2 Waty energii słonecznej na metr kwadratowy z powodu powstających w ten sposób chmur.

Mimo, iż wpływ szlaków morskich na powstawanie chmur może się wydawać niewielki, zdaniem badaczy jeśli spojrzy się na niego w skali globalnej, trudno nie dostrzec istotnego zagrożenia. Zmiany w niskich pasmach chmur ze wszystkich zanieczyszczeń industrialnych na świecie mogą potencjalnie zablokować do 1 Wata energii słonecznej na metr kwadratowy w skali globalnej. Dla porównania, słynne gazy cieplarniane mają blokować do 3 Watów energii na metr kwadratowy.

Autorstwo; M@tis
Na podstawie: Agupubs.onlinelibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.