Odkryto groźne dla ludzi grzybowe chmury

Opublikowano: 28.01.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1814

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA) znaleźli możliwą przyczynę wzrostu liczby ataków astmy podczas deszczu, a tego odkrycia dokonali przypadkowo.

Naukowcy odkryli, że duża liczba nanocząstek zawartych w powietrzu atmosferycznym uczestniczących w tworzeniu chmur i powodujących potencjalnie niebezpieczną astmę u ludzi to w rzeczywistości zarodniki grzybów, donosi „Science Alert”.

W 2016 roku naukowcy przez miesiąc pobierali próbki w Oklahomie za pomocą urządzenia, które wychwytuje cząstki o średnicy 20-60 nanometrów, a następnie umieszcza je na cienkiej platynowej nici. Po odparowaniu cząsteczek spektrometr masowy o wysokiej rozdzielczości przeanalizował powstałe gazy i ustalił ich skład chemiczny.

Według naukowców zarodniki, które dostają się do powietrza, absorbują wodę, pęcznieją i rozpadają się na fragmenty o średnicy 30 nanometrów, które są znacznie mniejsze niż komórki, których średnica osiąga tysiąc nanometrów. Cząsteczki te mogą przenikać znacznie głębiej do płuc. Możliwa alergenność fragmentów zarodników wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie mają ataki astmy podczas deszczu.

Nanocząsteczki mogą odgrywać rolę jąder, do których przyłączają się cząsteczki wody. W ten sposób powstają kryształy lodu, które z kolei tworzą chmury.

Zdjęcie: Agathman (CC BY 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Foxi 29.01.2020 08:30

  Wniosek? Wszystko co jest na ziemi może być nano cząstką, która jeśli dostanie się do góry może tworzyć krople wody. Np opryski randapu, albo wyziewy z jakiegoś komina.

 2. realista 29.01.2020 10:53

  no nie wszystko, bo chodzi o rozmiar…
  to nie jest jakieś odkrycie, a raczej udowodnienie tego, co już wiadomo, że jądrami kondensacji mogą być też żywe organizmy, jak zarodniki, wirusy czy pyłki roślin…

  cyt.:”Jądrami kondensacji jest wiele różnorodnych cząstek aerozoli atmosferycznych, od kryształków soli morskiej poczynając, przez sole siarki czy azotu, pyłki roślin, agregaty skomplikowanych cząstek organicznych, a nawet bakterie.”
  https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/czym-sa-jadra-kondensacji-w-chmurach/
  cyt.:”drobne zawiesiny rozproszone w powietrzu w postaci kryształków soli morskiej, pyłów kaolinowych i krzemionkowych, cząstek organicznych (glony, terpeny wydzielane przez rośliny, obumarłe komórki roślinne itp.) oraz pyłów pochodzących z działalności człowieka.”
  https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/jadra-kondensacji/
  … .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.