Ukraina zgodziła się na wybory w Donbasie

Opublikowano: 02.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky poinformował, że Ukraina zgodziła się na przeprowadzenie wyborów w Donbasie zgodnie z tzw. „formułą Steinmeiera”. O decyzji w tej sprawie poinformował podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelensky. Wcześniej nieoficjalne informacje na ten temat przekazały rosyjskie i ukraińskie media.

Według Zelenskiego, zawarte porozumienie stanowi, iż „tymczasowa ustawa o nadzwyczajnym reżimie samorządu na Donbasie, znana jako ustawa o specjalnym statusie Donbasu zaczyna działać pod warunkiem, jeśli odbędą się tam wybory lokalne, przeprowadzone zgodnie z Konstytucją i reżimem prawnym Ukrainy, a także po publikacji raportu OBWE, że wybory odbyły się zgodnie z międzynarodowymi standardami wyborów demokratycznych. Ukraiński prezydent zaprzeczył, jakoby porozumienie było formą kapitulacji przed żądaniami Rosji.

Wskazana wyżej formuła została uzgodniona podczas rozmów w Mińsku, o czym poinformował 20 września br. minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Podczas rozmów w Mińsku uzgodniono także przeprowadzenie wycofania sił na linii rozgraniczenia w pobliżu miast Petriwskie i Zołote.

Podpisanie porozumienia pozytywnie ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec, Hajko Mass. „Cieszę się, że konstruktywna atmosfera pracy w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku doprowadziła do progresu którego oczekiwaliśmy” – powiedział.

Z kolei przedstawiciele środowisk prawicowych, w tym „Korpusu Narodowego” i „Swobody” nazwali decyzję prezydenta „zdradą”. Przed siedzibą Administracji Prezydenta w godzinach wieczornych odbył się protest, który zgromadził kilkaset osób.

Na podstawie: Pravda.com.ua
Źródło: PolUkr.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o