Ukraina zgodziła się na wybory w Donbasie

Opublikowano: 02.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 509

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky poinformował, że Ukraina zgodziła się na przeprowadzenie wyborów w Donbasie zgodnie z tzw. „formułą Steinmeiera”. O decyzji w tej sprawie poinformował podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelensky. Wcześniej nieoficjalne informacje na ten temat przekazały rosyjskie i ukraińskie media.

Według Zelenskiego, zawarte porozumienie stanowi, iż „tymczasowa ustawa o nadzwyczajnym reżimie samorządu na Donbasie, znana jako ustawa o specjalnym statusie Donbasu zaczyna działać pod warunkiem, jeśli odbędą się tam wybory lokalne, przeprowadzone zgodnie z Konstytucją i reżimem prawnym Ukrainy, a także po publikacji raportu OBWE, że wybory odbyły się zgodnie z międzynarodowymi standardami wyborów demokratycznych. Ukraiński prezydent zaprzeczył, jakoby porozumienie było formą kapitulacji przed żądaniami Rosji.

Wskazana wyżej formuła została uzgodniona podczas rozmów w Mińsku, o czym poinformował 20 września br. minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko. Podczas rozmów w Mińsku uzgodniono także przeprowadzenie wycofania sił na linii rozgraniczenia w pobliżu miast Petriwskie i Zołote.

Podpisanie porozumienia pozytywnie ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec, Hajko Mass. „Cieszę się, że konstruktywna atmosfera pracy w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku doprowadziła do progresu którego oczekiwaliśmy” – powiedział.

Z kolei przedstawiciele środowisk prawicowych, w tym „Korpusu Narodowego” i „Swobody” nazwali decyzję prezydenta „zdradą”. Przed siedzibą Administracji Prezydenta w godzinach wieczornych odbył się protest, który zgromadził kilkaset osób.

Na podstawie: Pravda.com.ua
Źródło: PolUkr.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.