UE chce kontrolować nasze słownictwo

Opublikowano: 12.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 294

UE jest w trakcie tworzenia nowych przepisów, regulujących nazywanie żywności. W proponowanych przepisach dotyczących etykietowania produktów spożywczych, pojawia się m.in. pomysł, by burgery warzywne nie nazywały się „burgery”, ale „krążki”.

Zgodnie z nowymi przepisami przedstawionymi w Brukseli, burgery wegetariańskie mogą zostać przemianowane na „wege krążki”, a kiełbaski wegetariańskie na „wege rurki”. Regulacje, które są już zatwierdzone już przez komitet ds. rolnictwa w Parlamencie Europejskim, miałyby zakazać stosowania określeń takich jak „burger”, „kiełbasa” czy „stek” do produktów, które nie zawierają mięsa.

Jak podaje „The Independent”, niektórzy eurodeputowani uważają, że plan nosi ślady wpływu potężnego europejskiego lobby mięsnego, chcącego chronić swoje zyski, niszcząc modę na weganizm i wegetarianizm zauważalną wśród młodych ludzi. Kochający mięso francuscy eurodeputowani twierdzą jednak, że lobby mięsne nie jest zaangażowane i że nowe regulacje są po prostu wyrazem „zdrowego rozsądku”.

Z drugiej strony, przedstawiciele organizacji pozarządowych protestują, uważając zaproponowane nazewnictwo za zbyt nieatrakcyjne. Przedstawicielka GreenPeace powiedziała „The Independent”: „Zamiast nazywać je „wege krążkami” czy jakoś podobnie, jak sugerują [przedstawiciele UE], nie moglibyśmy nazwać ich po prostu „vurgerami”?”

Stronnictwa wspierające wprowadzenie nowych przepisów wskazują na precedens z 2017 roku. Po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że mleka sojowego nie można określić nazwą „mleko”, ponieważ ma istotnie inny skład niż mleko zwierzęce. Popularna roślinna alternatywa dla mleka obecnie nosi nazwę „napój sojowy”.

Plan, który w komisji PE uzyskał 29 głosami za i 7 głosów przeciw, a jeden wstrzymujący się, zostanie poddany głosowaniu na wspólnym posiedzeniu całego Parlamentu po wyborach europejskich.

Kilka źródeł w PE poinformowało „The Independent”, że biorąc pod uwagę poparcie jakie nowe regulacje zyskały już na etapie prac komisji, istnieje spora szansa, że regulacje zyskają poparcie większości PE i ostatecznie wejdą w życie.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cacor
Użytkownik
cacor

Jak widać na powyższym, tego typu działania tylko są tylko usprawiedliwieniem rzeszy urzędników opłacanych z naszych kieszeni…
Co komu przeszkadza w nazwie burger, albo kiełbaska z dopiskiem wege?
Chyba lepiej to brzmi (bo każdy mniej więcej ma świadomość, jak wygląda kiełbaska) niż rurka wege (która, notabene, bardziej kojarzy mi się z rurką ze śmietaną niż z pręcikiem niemięsnym…).
Chore!

Tallis Keeton
Użytkownik
Tallis Keeton

Wg mnie nie powinno się produktów masłopodobnych jak margaryna nazywać masłem, bo masło to 100% tłuszczu pochodzenia zwierzęcego – od krowy lub kozy czy innego zwierzęcia dającego mleko. Tak samo mleko sojowe – wg mnie mleko nie pochodzi z roślin więc użycie słowa mleko jest niewłaściwe. Napój sojowy jest ok. Choć nie mam pojęcia kto by chciał pić to paskudztwo pełne GMO :D Tak samo czekolady, która zawiera połowę dodatków nie pochodzacych z kakao nie powinno się nazywać czekoladą a produktem czekoladopodobnym. W PRLu tak było i było uczciwie, bo dzieki temu zapłaciłeś mniej za takie produkty gorszej jakości. Ale czemu nie można mówić burger warzywny czy weganski to tego prawde mówiąc nie rozumiem? Czy burger to nazwa handlowa zastrzeżona dla produktu mięsnego? Bo jeśli tak to rozumiem, ale jeśli nie to nie rozumiem :)