Dziś to zaszczyt nazywać się Banderą!

Opublikowano: 26.10.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1357

Okazało się, iż motywem apeli mieszkańców, które doprowadziły do zmiany nazwy ulicy Bandery, bynajmniej nie była niechęć do banderyzmu.

Niedawno informowaliśmy o tym, że z powodu wielokrotnych apeli mieszkańców ukraińskiego Tywrowa w obwodzie winnickim, rada sołecka postanowiła zmienić nazwę ulicy Stepana Bandery. Okazało się jednak, iż motywem owych apeli bynajmniej nie była niechęć do banderyzmu.

„Rada miejscowości Tywrów w obwodzie winnickim na Ukrainie postanowiła usunąć nazwę ulicy imienia Stepana Bandery. Denazyfikacja w małej miejscowości, może będzie refleksją również w innych rejonach Ukrainy?” – napisał wówczas na „Twitterze” Piotr Zduńczyk.

Z informacji z ukraińskiego serwisu KP.ua wynika, że intencją nie była denazyfikacja.

Od końca września w malowniczej wiosce Tywrów nad brzegiem południowego Bugu w obwodzie winnickim wrzało – mieszkańcy byli oburzeni, a wspomniana strona internetowa sugerowała, iż „złość ludzi może doprowadzić do wybicia szyb w sołectwie”. Powodem było przemianowanie ulic Gagarina i Niekrasowa na obrzeżach wsi na Stepana Banderę i Ukraińskiej Armii Galicyjskiej. Chodziło o dekomunizację. Deputowani przyjęli tę decyzję we wrześniu, nie pytając o zdanie mieszkańców.

„Jesteśmy przeciwni zmianie nazwy! Nas nie pytano!” – sypały się ponoć skargi. Ze względu na oburzenie mieszkańców, ponownie zmieniono ulicom nazwy. Nie przywrócono starych, lecz wybrano nowe. Ulica Gagarina, która została przemianowana na ulicę Stepana Bandery, teraz nazywa się ulicą Logańską.

Zmieniono także nazwę ulicy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, dawniej ulicy Niekrasowa. „Nie mamy nic przeciwko żołnierzom Ukraińskiej Armii Galicyjskiej, ale gdyby nas teraz pytano, to lepiej byłoby nazwać ulicę Kozacką” – życzyli sobie mieszkańcy. Tak też się stało.

Mieszkańcy wyjaśnili zdziwieni: „Nie jesteśmy przeciwko Stepanowi Banderze, dziś to zaszczyt nazywać się Banderą, ale po raz kolejny nie zapytano nas o zdanie i zdecydowano o wszystkim bez naszego udziału! Zaczęliśmy więc protestować. Jesteśmy szczerymi patriotami, kiedy trzeba, zbieramy pieniądze na wojsko i proszę mi wierzyć, na pewno nie jesteśmy przeciwko bohaterowi narodowemu Stepanowi Banderze. Jesteśmy przeciwni łamaniu naszych praw”.

Mieszkańcy mówią, że gdyby konsultowano z nimi nazwę we wrześniu, ludzie może zgodziliby się na zmianę nazwy ulicy na cześć zbrodniarza i przedstawiciela UPA.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: KP.ua, Twitter, Kresy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

20

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maxon37 26.10.2022 16:26

    Media Narodowe są rządowe aby mulić w głowie że oni są antysystemowi

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.