Kulturowi troglodyci atakują Jamesa McGilla

Opublikowano: 20.04.2023 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1398

Wybitny kanadyjski uczony, autor wielu publikacji i ekspert ds. polityki publicznej Brian Lee Crowley potępił wezwania do zmiany nazwy Uniwersytetu McGill w związku z twierdzeniami o „brutalnym, kolonialnym i rasistowskim pochodzeniu”, jako „absolutny nonsens”.

W zeszłym tygodniu gazeta studencka „The McGill Tribune” ogłosiła, że ​​usuwa „McGill” ze swojej nazwy i wezwała uniwersytet do pójścia w jej ślady.

„McGill przedstawia swojego założyciela jako filantropa, ale rzadko przyznaje, że podarowana fortuna została zgromadzona dzięki wyzyskowi niewolników w Kanadzie, na Karaibach i generalnie w handlu niewolnikami” — tłumaczy swą decyzję redakcja gazety „The Tribune”

Crowley uznał wezwania do zmiany nazwy instytucji za „absolutny nonsens”. Proproponujące to osoby, które „twierdzą, że działają w imię moralności i lepszego zrozumienia historii. I nic nie wiedzą o historii, a jeszcze mniej o moralności” – napisał. „Są niewdzięcznymi wandalami, którzy zaprzeczają wspaniałej instytucji, którą James McGill pomógł założyć za własne pieniądze, która służyła dosłownie przez stulecia Kanadyjczykom i ludziom z całego świata”.

Crowley uważa, że chociaż James McGill był właścicielem niewolników, to proceder ten był „całkowicie legalny i normalny w tamtym czasie, całkowicie akceptowany przez jego współczesnych”. Dodał, że McGill „był członkiem społeczeństwa i kultury, które ostatecznie po raz pierwszy w historii zniosły niewolnictwo”. „Nie ma innego znanego mi przykładu w historii świata, w którym kraj korzystający z niewolnictwa podjął świadomą decyzję o jego likwidacji, a także przeznaczeniu ogromnych środków na zwalczanie handlu niewolnikami” – dodał.

To nie pierwszy raz, kiedy „The Tribune” i inni wokistowscy aktywiści studenccy wzywają do usunięcia Jamesa McGilla. Uniwersytet zdemontował pomnik swojego założyciela w lipcu 2021 roku, na żądanie zastąpienia go drzewem. Przed usunięciem pomnik był przedmiotem wandalizmu.

„McGill University przyznaje, że bogactwo, które doprowadziło do jego powstania, pochodziło częściowo z zaangażowania Jamesa McGilla w kolonialny system gospodarczy i transatlantycki handel niewolnikami. Uniwersytet podjął kroki w celu publicznego uznania złożoności życia założyciela, w tym za pośrednictwem naszej strony internetowej” – napisali przedstawiciele uczelni.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.