U Murzynów i Azjatów ryzyko zarażenia koronawirusem jest większe

Opublikowano: 16.11.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1495

W porównaniu z osobami rasy kaukaskiej prawdopodobieństwo zakażenia nowym koronawirusem u przedstawicieli ras negroidalnych i mongoloidalnych jest odpowiednio dwa i pół razy większe, jak wykazało badanie, które objęło około 36 milionów pacjentów z chorobą zakaźną w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tu nie chodzi ponoć tylko o genetykę, ale o nierówności społeczne.

Pierwsza metaanaliza związku między pochodzeniem etnicznym a wynikami klinicznymi została przeprowadzona przez naukowców z uniwersytetów w Leicester i Nottingham. Eksperci przeanalizowali ponad 1500 artykułów i zidentyfikowali dane od 18 milionów pacjentów w Wielkiej Brytanii i USA. Dane zbierano między 1 grudnia 2019 r. a 31 sierpnia 2020 r.

Naukowcy odkryli, że odsetek osób, u których wynik testu na obecność COVID-19 jest pozytywny, jest dwukrotnie większy wśród czarnych i 1,5 razy wśród mongoloidów niż wśród rasy białej. Ponadto pacjenci azjatyccy częściej niż inni są kierowani na intensywną terapię i umierają.

Według autorów badania przyczyny tego braku równowagi mają podłoże społeczne, ekonomiczne i kulturowe. Zwiększone ryzyko zakażenia wiąże się z warunkami życia i opieką medyczną przedstawicieli różnych małych grup etnicznych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Często żyją w dużych rodzinach wielopokoleniowych, mają średnio niższy poziom dochodów, gorsze warunki życia, większe jest prawdopodobieństwo zatrudnienia w przedsiębiorstwach wymagających częstego kontaktu z ludźmi.

„Istnieją wyraźne dowody na to, że zwiększone ryzyko infekcji wśród mniejszości etnicznych jest pilnym problemem zdrowia publicznego” – powiedziała Shirley Tse, główna autorka artykułu. „Musimy pracować nad zminimalizowaniem wpływu wirusa na zagrożone populacje, zapewniając szybki dostęp do zasobów zdrowotnych i zmniejszając społeczne i strukturalne nierówności, które mają wpływ na zdrowie ludzkie”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 16.11.2020 12:35

    Raczej chodzi o niski poziom witaminy D. Kolorowa skóra gorzej przyjmuje UV.

  2. Radek 17.11.2020 04:22

    Gajowy, bardzo możliwe. Szczególnie jak się żyje w warunkach do których się nie jest przystosowanym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.