Tysiące zagrożonych ptaków z Wysp Salomona

Opublikowano: 22.07.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

Dziesiątki tysięcy dzikich ptaków zostało nielegalnie wywiezionych z Wysp Salomona – informuje organizacja ekologiczna WWF. Ptaki trafiły na międzynarodowy rynek dzięki luce prawnej pozwalającej na handel zwierzętami pochodzącymi z hodowli.

W latach 2000-2010 z Wysp Salomona wywieziono ponad 54 tysiące dzikich ptaków, przede wszystkim papug różnych gatunków. Oficjalnie wywóz dotyczył zwierząt urodzonych w warunkach hodowlanych. Jednak lokalne władze donoszą, że na Wyspach Salomona nie ma podstawowej infrastruktury do hodowli ptaków, a zarejestrowani hodowcy używają swoich placówek jako punktów przetrzymywania ptaków odłowionych z natury.

“Wszystkie wywiezione ptaki pochodzące z Wysp Salomona chroni Konwencja Waszyngtońska, która zakazuje handlu zagrożonymi gatunkami zwierząt” – mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska. “Prawo chroni przede wszystkim osobniki żyjące na wolności. Ograniczenia dotyczące handlu zwierzętami pochodzącymi z hodowli są mniej restrykcyjne. Deklarowanie egzotycznych gatunków ptaków pozyskanych z natury, jako pochodzących z prywatnych hodowli ma wszelkie znamiona wykorzystywania luki prawnej.”

Według danych zebranych przez WWF z Wysp Salomona wywieziono ponad 18 tysięcy osobników damy żółtowstęgiej, blisko 16 tysięcy kakadu salomońskiej, 8 tysięcy barwnicy, 6 tysięcy lor szkarłatnych i 5 tysięcy lorysy górskiej. Ponad 13 tysięcy papug zadeklarowanych zostało jako odłowione z natury, a 41 tysięcy jako pochodzące z prywatnych hodowli. Wśród wywiezionych ptaków znalazły się również zagrożone wyginięciem gatunki papug takie jak: sępica, dama gwarliwa, kakadu niebieskooka i kakadu biała. Na rynek trafiła także bliska wyginięcia kakadu żółtolica – Konwencja Waszyngtońska zabrania handlu tym gatunkiem papugi nawet, jeśli ptaki pochodzą z hodowli.

“Zagrożone nielegalnym handlem są nie tylko papugi, ale też rajskie ptaki” – dodaje Gołębiewska. “W 2005 roku na Wyspach Salomona hodowcy zadeklarowali ponad 70 osobników tego gatunku urodzonych w niewoli. Jednak rajskie ptaki bardzo trudno rozmnażają się w niewoli. Do tej pory rajskie ptaki udało się wyhodować jedynie w kilku wyspecjalizowanych ośrodkach. Nie ma danych na temat importu rajskich ptaków na teren Wysp Salomona, ani na temat udanej hodowli tych ptaków na archipelagu.”

W sierpniu 2006 roku Wysypy Salomona zawiesiły handel rodzimymi gatunkami dzikich zwierząt. Od tej pory spadła ilość eksportowanych ptaków, ale przedłużane zostają pozwolenia na sprzedaż osobników, które są w posiadaniu hodowli. To daje możliwość omijania prawa regulującego handel zagrożonymi gatunkami.

Singapur i Malezja były odbiorcami ponad 93% egzotycznych gatunków ptaków, które wyeksportowano z Wysp Salomona w ciągu ostatnich 10 lat. Większość zwierząt trafiła docelowo na rynek tajwański. Z powodu wątpliwości dotyczących źródła pochodzenia ptaków, Malezja wstrzymała import ptaków z Wysp Salomona. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości w handlu dzikimi gatunkami zwierząt, zgodnie z Konwencją Waszyngtońską, handel ptakami pochodzącymi z Wysp Salomona powinien zostać wstrzymany.

Każdy z nas może przeciwdziałać nielegalnemu handlowi zagrożonymi gatunkami zwierząt. Jak to zrobić? Kupując egzotycznego pupila należy sprawdzić, czy pochodzi z legalnego źródła.

Źródło: WWF Polska


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.