To był tragiczny rok dla dzieci z Syrii

Opublikowano: 13.03.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1390

Tylko w 2018 r. zostało zabitych w Syrii 1106 dzieci. To najwyższa liczba od początku konfliktu – stwierdziła w specjalnym oświadczeniu dyrektor generalna Unicef Henrietta Fore. Zdementowała również, jakoby na tych terenach konflikt miał się ku końcowi, a takie jest powszechne przekonanie opinii publicznej.

Fore oświadczyła na konferencji prasowej, że w tej chwili w niektórych regionach Syrii życie i zdrowie dzieci jest zagrożone w tym samym stopniu, co przez 8 ostatnich lat wojny. Dodała, że liczba ofiar z ostatniego roku czyli 1106 – to z całą pewnością dane mocno zaniżone.

“Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa” – powiedziała.

Najwięcej dzieci traci życie w wyniku wybuchów min – w 2018 zginęło 434, rekordowa okazała się także liczba ataków przypuszczonych na szkoły i przedszkola: 262.

„Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni 59 dzieci zostało zabitych. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tysięcy ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów” – czytamy w komunikacie Unicef.

Wiele syryjskich dzieci cierpi również poza krajem: nie mają dostępu do edukacji, należytej opieki medycznej. „Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa”.

Dyrektor generalna Unnicef prosi o wsparcie finansowe na leki i żywność oraz apeluje do wszystkich stron konfliktu: „Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa. To właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.