To był tragiczny rok dla dzieci z Syrii

Opublikowano: 13.03.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Tylko w 2018 r. zostało zabitych w Syrii 1106 dzieci. To najwyższa liczba od początku konfliktu – stwierdziła w specjalnym oświadczeniu dyrektor generalna Unicef Henrietta Fore. Zdementowała również, jakoby na tych terenach konflikt miał się ku końcowi, a takie jest powszechne przekonanie opinii publicznej.

Fore oświadczyła na konferencji prasowej, że w tej chwili w niektórych regionach Syrii życie i zdrowie dzieci jest zagrożone w tym samym stopniu, co przez 8 ostatnich lat wojny. Dodała, że liczba ofiar z ostatniego roku czyli 1106 – to z całą pewnością dane mocno zaniżone.

“Są to jedynie dane, które ONZ była w stanie zweryfikować, co oznacza, że rzeczywista liczba dzieci, które poniosły śmierć na skutek prowadzonych działań wojennych jest zapewne o wiele wyższa” – powiedziała.

Najwięcej dzieci traci życie w wyniku wybuchów min – w 2018 zginęło 434, rekordowa okazała się także liczba ataków przypuszczonych na szkoły i przedszkola: 262.

„Najtrudniejsza sytuacja jest w Idlib, w północno-zachodniej Syrii, gdzie na skutek intensyfikacji walk, w ciągu ostatnich kilku tygodni 59 dzieci zostało zabitych. Z kolei w Rukban, niedaleko granicy z Jordanią, rodziny mają ograniczony dostęp do żywności, wody, schronienia, opieki medycznej i edukacji. Pogarsza się także sytuacja w obozie dla uchodźców w Al Hol na północy kraju. Obóz jest obecnie domem dla ponad 65 tysięcy ludzi, w tym około 240 dzieci bez opieki lub rozdzielonych z rodzinami. Od stycznia tego roku 60 dzieci zginęło w drodze z Baghouz do obozu, próbując pokonać ponad 300 kilometrów” – czytamy w komunikacie Unicef.

Wiele syryjskich dzieci cierpi również poza krajem: nie mają dostępu do edukacji, należytej opieki medycznej. „Obecnie przebywa w nich ponad 2,6 mln syryjskich dzieci-uchodźców, które każdego dnia spotykają trudności pomimo wsparcia ze strony rządów państw, ONZ i społeczności międzynarodowej. Wiele rodzin nie może posłać dzieci do szkoły, a przy ograniczonych możliwościach zarobku coraz częstszym zjawiskiem staje się praca dzieci i wczesne małżeństwa”.

Dyrektor generalna Unnicef prosi o wsparcie finansowe na leki i żywność oraz apeluje do wszystkich stron konfliktu: „Każdy dzień wojny to kolejne utracone godziny z ich dzieciństwa. To właśnie dzieci najbardziej ucierpiały na skutek wojny i płacą za nią najwyższą cenę”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o