Teleportacja na odległość 100 kilometrów

Opublikowano: 15.05.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Szanghaju pobili swój własny rekord w kwantowej teleportacji danych. W 2010 roku udało im się teleportować foton na odległość 16 kilometrów. Teraz znacznie poprawili swoje osiągnięcie.

Chińczycy poinformowali właśnie o teleportacji kwantowych kubitów na odległość niemal 100 kilometrów.

Teleportacji dokonano dzięki kwantowemu splątaniu fotonów, zatem same fotony nie przemierzały wspomnianego dystansu. Dzięki splątaniu odległych fotonów możliwe było przesłanie informacji o nich i uzyskanie w miejscu docelowym identycznych fotonów. W ciągu 4 godzin teleportowano w ten sposób ponad 1100 fotonów.

Chińczycy przeprowadzili tereportację pomiędzy brzegami jednego z jezior. Używali przy tym lasera o mocy 1,3 wata oraz układów optycznych. Oczywiście interakcja fotonów z optyką i powietrzem spowodowała, że część informacji utracono. Jednak największym problemem było rozszerzanie się wiązki światła. Im dalej od źródła, tym wiązka była szersza, przez co znaczna część fotonów nie trafiła do odbiornika.

Naukowcy musieli zatem stworzyć system, który pozwolił na utrzymanie promienia lasera w celu.

Chińczycy już widzą zastosowanie dla swojej technologii. Mogliby dzięki niej komunikować się ze swoimi satelitami i za ich pośrednictwem wysyłać informacje do ambasad czy sił zbrojnych. Oczywiście najpierw muszą kilkukrotnie zwiększyć zasięg systemu, jeśli jednak im się uda, podsłuchanie takiej komunikacji będzie niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Technology Review
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
shuang
Użytkownik
shuang

“Chińczycy już widzą zastosowanie dla swojej technologi”
Pewnie nie tylko oni. Np. wysłać te “zbędne” 6 mld na Księżyc albo Plutona i po sprawie. Albo “nieoczekiwane” odwiedziny “policji myśli” w twym domu. Ach jakie możliwości. I to bez wyważania drzwi.

Raptor
Użytkownik

Nie bardzo rozumiem metodologię doświadczenia. Komunikacja za pomocą lasera jest znana od dawna i nie wymaga teleportacji czegokolwiek. Chyba, że laser ma być tylko medium służącym do odtwarzania obiektu zawierającego docelową informację.

Il
Użytkownik

chiny – kraj ludożernych piratów i hakerów.

memento
Użytkownik

Bo to nie jest teleportacja stricte fizyczna, tzn. jest, tylko gdy uznamy dwa identyczne obiekty za jeden obiekt. Poczytaj o eksperymencie EPR:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_EPR

Ten eksperyment myślowy miał podważyć mechanikę kwantową, okazał się jednak pożywką dla nowych teorii, a obecnie splątanie cząsteczek wykorzystywane jest w praktyce

memento
Użytkownik

To miało być do Raptora, kabareciarz mi się wciął :)

jakiskretyn
Użytkownik
jakiskretyn

@shuang
Nikogo nie teleportują na księżyc. Memento ma rację, chodzi o to, że dwa splątane cząstki zachowują się identycznie niezależnie od odległości. Jeśli np. nadasz spin -1/2 elektronowi w Nowym Jorku, to jego splątany bliźniak w Pekinie przybierze spin 1/2 w tej samej płaszczyźnie. Niestety w przypadku elektronów samo badanie zaburza spin, więc nie można było tego wykorzystać w praktyce, nie wiem natomiast jak się to ma do fotonów.

shuang
Użytkownik
shuang

@jakiskretyn: Czyż ja nie mogę sobie pofantazjować. Jasne że nie wyślą. Taniej będzie bombką A, mała szczepionka, trochę więcej fluoru. Możliwości są. Jedno przejście X – inny artykuł. Ja sobie tylko tak. Próbuję wskrzesić – przyznaję nieudolnie – “jesteśmy w tym samym obozie ale w naszym baraku jest weselej”. W ramach programu edukacyjnego: “Lenin wiecznie żywy.”