Sztuka chińskiego haftu Su

Opublikowano: 13.01.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 1737

Z ponad 3000-letnią historią hafciarstwa, haft Su (苏绣 ;sū xiù) znajduje się na szczycie czterech słynnych chińskich stylów tego rękodzieła, obok tych z Hunanu, Guangdongu i Sichuanu. Jest jednym z najbardziej znanych w Chinach.

Nazwa Su (苏) pochodzi od miejsca pochodzenia: Suzhou (苏州) w prowincji Jiangsu. Słynie on z barwnych przedstawień, w których są ukazane perspektywy krajobrazów, pawilony i wieże. Wszystko jest szczegółowe, takie same jak ich prawdziwe odpowiedniki. Wyraz twarzy, detale ptaków i kwiatów są realne.

Najwcześniejsze chińskie hafty, jakie znaleziono, pochodzą z czasów dynastii Zhou (1027-221 pne) i są pierwszymi, jakie kiedykolwiek istniały.

Jednak inne starożytne hafty odkryto również w Egipcie i północnej Europie. Nie jest więc jasne, z której części świata sztuka haftu faktycznie się wywodzi. Być może, że również pojawiała się w kilku częściach świata w tym samym czasie.

Z drugiej strony przyznaje się, że wynalazek jedwabnictwa zawdzięczamy Chińczykom, mistrzom sztuki hodowli kokonu bombyx i przędzenia jedwabiu.

Nic więc dziwnego, że starożytny chiński haft wykonywano z jedwabiu.

O dziwo, haft w Chinach był najpierw domeną mężczyzn, zanim ci ostatni powierzyli to zadanie delikatniejszym palcom kobiet.

Najstarszy zachowany haft znaleziony w rozległych Chinach pochodzi z grobowca w Mashan w prowincji Hubei, z okresu Zhanguo (V-III wiek p.n.e.). Według przekazów historycznych haft był stosowany jako ozdoba odzieży już w Okresie Wiosen i Jesieni, czyli 2000 lat temu.

Podczas Okresu Trzech Królestw (220-280), król Wu, Sun Quan, polecił siostrze swego ministra, Zhao Da, aby ręcznie wyhaftowała atlas wszystkich stanów, w tym pięciu gór, rzek, mórz, miast z uporządkowanymi planami.

Pod koniec panowania dynastii Qing (1644-1911) haft Su był szczególnie wykwintny.

Obecnie haft z Suzhou posiada 40 rodzajów ściegów zamiast tradycyjnych 18.

Nici jedwabne występują w 6000 różnych odcieniach. Artyści przywracają swym rękodziełom wizerunki malarstwa tradycyjnego, olejnego oraz gwaszu i kaligrafii. Nici do haftu, wykonane z jedwabiu, są cienkie jak włosy. Haftowanie wymaga dużej zręczności!

Haft Su w przeciwieństwie do pozostałych trzech szkół haftu chińskiego obejmuje dwa bardzo wyraźne okresy: przed i po dynastii Ming (1368-1644). Niewiele wiadomo o sztuce haftu Su przed dynastią Ming. Uważa się, że jest ona dość podobna do sztuki innych szkół hafciarskich.

Pod koniec panowania dynastii Ming haft Su był pod wpływem sztuki japońskiej i sztuki zachodniej, które ją radykalnie przekształciły. Wpływ Japonii nie jest zaskakujący, prowincja Jiangsu leży niedaleko od japońskich wybrzeży. Wpływy obce prawdopodobnie pojawiły się w wyniku intensyfikacji handlu między Chinami a resztą świata.

Najbardziej godne uwagi cechy haftu Su są następujące…

– Haft słynie z wyrafinowania, z wyraźnymi liniami, zawsze delikatnymi, eleganckimi i wysmakowanymi kompozycjami.

– Jego ciasny ścieg przypomina haft Shu pochodzący z prowincji Sichuan. Bardzo poszukiwane projekty są skrupulatnie wykonane przy użyciu cienkiej igły.

– Kolorystyka haftu wynika z połączenia nici o różnych kolorach, aby uzyskać pożądany odcień, tak jak malarz miesza różne kolory palety, aby uzyskać ten, którego szuka.

– Od połowy dynastii Qing (1644-1911) hafty stały się identyczne po prawej i lewej stronie, podobnie jak hafty Xiang z prowincji Hunan. Najwięksi mistrzowie haftu Su produkują wyroby dwustronne, których tył jest lustrzanym odbiciem przodu, technika wymagająca wielkich umiejętności.

Haft Su zyskał taką sławę w Chinach pod koniec dynastii Qing, że Suzhou otrzymało tytuł „Miasta Haftu”. Sztuka ta stała się ulubionym haftem na dworze Qing, zarówno w strojach urzędowych jak i w ozdobach ściennych.

Rzemieślnicy z Suzhou jako pierwsi zastosowali również złote i srebrne nici, co pozwoliło im na tworzenie haftów o jasnych wzorach, bardzo popularnych zwłaszcza na dworze.

Haft Su jest nadal bardzo doceniany i popularny. Dziś zdobi nie tylko ubrania i gobeliny, ale także wiele innych przedmiotów. Jego jakość została wielokrotnie doceniona na światowych wystawach.

Autorstwo: AnAnnaKang
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Urnelius 13.01.2022 22:45

    Wreszcie coś wartościowego, normalnego i niezwiązanego z polityką ani covidem. Dziękuję za artykuł

  2. AnAnnaKang 20.01.2022 16:59

    @ Urnelius

    Dziękuję za miły komentarz i zapraszam ponownie. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.