Sztuczna inteligencja, która potrafi czytać w myślach

Opublikowano: 06.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2190

Wygląda na to, że możliwość czytania ludzkich myśli jest już w zasięgu ręki. Naukowcy opracowali zaawansowany algorytm komputerowy, który odczytuje i zamienia sygnały z mózgu w mowę.

Nowa technologia powstała na amerykańskim Uniwersytecie Columbia. Jest to pierwsze takie oprogramowanie, które dosłownie tłumaczy aktywność mózgu na język ludzki. Innymi słowy – sztuczna inteligencja może czytać w naszych myślach.

Naukowcy w pierwszej kolejności zebrali dane od pięciu pacjentów, którzy przechodzili przez chirurgiczne leczenie epilepsji. W ich mózgach umieszczono elektrody, dzięki którym badacze mogli dokonać pomiarów elektrokortykograficznych. W tym czasie, cztery osoby opowiadały im krótkie opowieści. Chodziło o to, aby sprawdzić, jak zmienia się aktywność mózgu w reakcji na wypowiadane słowa.

W ten sposób naukowcy przeszkolili sztuczną inteligencję, którą następnie wypróbowano w intrygującym eksperymencie. Pacjenci mieli słuchać wypowiadanych cyfr od zera do dziewięciu, a w tym czasie naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów i przepuścili dane przez syntezator mowy. Dźwięki, które wyprodukował syntezator, zostały następnie przeanalizowane i oczyszczone przez sztuczną inteligencję.

Eksperyment polegał na tym, aby pacjenci próbowali zrozumieć i powtórzyć te dźwięki. Naukowcy ogłosili sukces, gdy okazało się, że uczestnicy badania zrozumieli aż 75% nagranych dźwięków, które powstały na podstawie ich aktywności mózgu.

Dzięki tej technologii moglibyśmy np. kontrolować urządzenia z pomocą myśli. Istnieje jednak drugie, bardziej mroczne zastosowanie. Algorytmy tego typu z powodzeniem można wykorzystać do odczytywania ludzkich myśli. Naukowcy zamierzają bowiem kontynuować swoje badania – chcą wyszkolić swój program komputerowy, aby mógł odczytywać bardziej złożone słowa i zdania.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ZuckermanInstitute.columbia.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 04.02.2019 13:49

    A potem już tylko krok do zbroniomyśli i karania za niepoprawne myślenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.