Szkocja zamierza ścigać „przestępstwa mizoginistyczne”

Opublikowano: 15.03.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1640

Szkocki rząd proponuje zmiany prawne dotyczące nowej klasyfikacji przestępstw z nienawiści. Miałyby do nich należeć również „przestępstwa mizoginistyczne”, polegające przede wszystkim na komentarzach o podtekście seksualnym. Zdaniem pomysłodawców egzekwowanie nowych regulacji jest możliwe dzięki rekordowym zasobom kadrowym tamtejszej policji.

Już w ubiegłym roku pojawiły się pierwsze doniesienia o możliwej reformie ustawodawstwa. „Grupa ekspertów” wiosną 2022 roku opublikowała bowiem raport dotyczący nienawiści do kobiet i dziewcząt, proponując rządzącej Szkockiej Partii Narodowej wprowadzenie nowej kategorii przestępstw.

W czasie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące propozycji zmian w szkockim prawie, które przedstawił szkocki sekretarz sprawiedliwości Keith Brown.

„Mizoginistyczne nękanie” zostałoby więc wprowadzone do tamtejszego ustawodawstwa, co oznaczałoby karanie za „wzniecenia nienawiści do kobiet” na przykład poprzez słowne komentarze. Zaproponowano także utworzenie nowej kategorii „przestępstwa mizoginistycznego” polegającego na „działaniach mogących wywołać strach lub alarm, poniżenie, upokorzenie lub cierpienie kobiet albo dziewcząt”.

Pomysłodawcy projektu twierdzą, że nowe ustawodawstwo mogłoby być skutecznie egzekwowane, bo w tej chwili policja w Szkocji dysponuje rekordową liczbą funkcjonariuszy. Przede wszystkim zmienione prawo miałoby być jednak sygnałem, że szkocki rząd nie toleruje „mizoginii” w przestrzeni publicznej.

Na podstawie: Talk.tv, BBC.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 15.03.2023 14:35

    Dlaczego dzień mężczyzny obchodzony jest 10 marca?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.