Feministki zatańczyły w imię zmiany definicji gwałtu

Opublikowano: 15.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3535

Walentynki, które obchodziliśmy wczoraj, to nie tylko Święto Zakochanych. To także dzień, w którym kobiety na całym świecie tańcem One Billion Rising, przypominają, że wiele z nich doznaje przemocy właśnie dlatego, że są kobietami. Są bite, zabijane, krzywdzone fizycznie i psychicznie, gwałcone. W polskim prawie istnieje przestarzała definicja tego czynu. Szkodzi to skrzywdzonym osobom dochodzenia swoich praw i sprawiedliwości.

Dlatego posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic wspólnie z adwokatką Danutą Wawrowską wypracowały nową definicję zgwałcenia. Mówi ona, że gwałtem jest każda czynność seksualna dokonana bez świadomej i dobrowolnej zgody drugiej osoby. Stosowny projekt ustawy został złożony 8 marca 2021 r., ale od tego czasu PiS trzymał go w sejmowej zamrażarce. Nowa kadencja oznacza nowe otwarcie dla projektu „Tylko »tak« oznacza zgodę”.

„Dzisiaj symbolicznie wyciągamy tę ustawę z zamrażarki i od nowa ją składamy. Liczymy, że będzie szybko procedowana” – mówiła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreśliła, jej przepisy implementują do polskiego prawa zapisy Konwencji Stambulskiej, która stanowi międzynarodowy traktat Rady Europy dotyczący zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a także zwalczania tych zjawisk. „Za jej pomocą wprowadzimy autonomię seksualną wszystkich kobiet i mężczyzn do polskiego prawa” – podkreśliła posłanka Lewicy.

„Polki chcą być bezpieczne oraz wolne od przemocy, w tym od przemocy seksualnej. Potwierdzają to wszystkie badania, że jest to priorytet” – mówiła w Sejmie współautorka ustawy Danuta Wawroska. „Gwałt nie jest występkiem, ale zbrodnią i czas najwyższy, aby znalazło to odzwierciedlenie w przepisach Kodeksu karnego” – podkreśliła. „Proponowany projekt zapewnia wszystkim bezpieczeństwo w sferze seksualnej i powoduje, że kobiety nie będą musiały udowadniać, że się broniły, ale ciężar odpowiedzialności zostanie przeniesiony na organy ścigania oraz wymiar sprawiedliwości, które będą musiały udowodnić sprawcy, że nie miał zgody” – poinformowała adwokatka.

W kontekście Sejmu posłanka Wanda Nowicka zauważyła znaczącą zmianę w podejściu do inicjatyw prokobiecych, w tym również tych przeciwko przemocy. „W poprzedniej kadencji nie było można zatańczyć w polskim Sejmie, dziś jest to możliwe, ponieważ „Koalicja 15 października” stworzyła przestrzeń dla inicjatywy prokobiecej, również tej przeciwko przemocy” – powiedziała posłanka Wanda Nowicka, tuż przed wzięciem udziału we wczorajszym tańcu One Billion Rising.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

14 komentarzy

 1. Stanlley 15.02.2024 14:45

  Obecne prawo nie jest problemem. Problemem jest brak jego egzekwowania. Przykład – wcześniejszy artykuł o tym jak matka okaleczała swoją córkę by robić zbiórki na “leczenie” . Prawo mówi że nie wolno znęcać się nad dzieckiem. I co? Gdzie nauczyciele, gdzie lekarze i opieka społeczna? Naprawdę nikt się nie zainteresował czemu dziewczyna ma martwicę na twarzy?

 2. rozrabiaka 15.02.2024 16:52

  Może w końcu kobiety, odpoczną jak źli Polacy będą walczyli za polityków/naganiaczy, pławiących się w luksusach na dość wysokim socjalu, mając czelność nazywając te ich gadaninę i działania “pracą “

 3. rozrabiaka 15.02.2024 16:55

  To dobrze, że jest taki podział bitewny mężczyźni na kobiety plus wszystkie urzędy, policja etc. Można spokojnie kraść kiedy się kłócą. Bardzo dobra technika

 4. replikant3d 15.02.2024 17:02

  Mało im przywilejów? Już od wielu lat w sądach mają przewagę. Pewnie marzy im się takie prawo jak w Szwecji. Tyle że faceci z tamtąd uciekają. Zresztą tamtejsze baby zaczynają rozumieć że ,,przecholowały,, Nasze póki co mają nadal ,,rozdete,, ego…I ZERO jakiejkolwiek samokrytyki..

 5. emigrant001 15.02.2024 18:56

  Bycie mężczyzną w kraju madki polki to najgorszy wybór na świecie, może poza Hiszpanią, bo tam lewactwo dawno wprowadziło prawo eksmisji z własnego mieszkania/domu za pomówienie znęcania się nad kobieta. Wystarczy pomówienie, żadnej weryfikacji i na dwa tygodnie jesteś bezdomny. Takie jest w Polsce prawo + sześć godzin na stawienie się do wojska w razie mobilizacji, zagrożone pozbawianiem wolności do lat pięciu:)

 6. Siberian Husky Dog 15.02.2024 21:09

  Aby ktoś chciał te babsztyle zgwałcić to musiałby mieć z 5 promili alkoholu we krwi

 7. rozrabiaka 15.02.2024 21:17

  @Siberian Husky Dog – a co z hydrauliką sie dzieje przy tak wysokim procencie?

 8. Siberian Husky Dog 15.02.2024 21:30

  To nieważne, że nielegalsi gwałcą i mordują!
  Nie wolno tego pokazywać, bo rząd yebaćpisów zgodził się na ich przyjmowanie!

  Dlatego w trybie pilnym zatwierdzili pigułkę aborcyjną dla młodych, 15-letnich Polek.

  Czego nie rozumiecie??

 9. rozrabiaka 15.02.2024 21:48

  @Siberian Husky Dog – dobra dedukcja, ale uszanuj wolę większości współobywateli, tak wybrali bo tego może chcą- nie znam innego wytłumaczenia

 10. MrMruczek 16.02.2024 01:59

  Zawsze uważałem i nadal sądzę, że prawo powinno stawać w obronie słabszych, a w relacjach damsko-męskich niewątpliwie słabszą stroną jest kobieta. Dla mnie każdy gwałt z użyciem środków odurzających lub przemocy jest zbrodnią i za ten czyn delikwent winien być skutecznie ścigany, sądzony i skazywany na najwyższe możliwe kary, a jego imię i nazwisko wraz ze zdjęciem powinno być upublicznione (szczególnie w miejscu zamieszkania).

 11. Katana 16.02.2024 11:09

  MrMruczek. Jak dla Ciebie siła relacji kojarzy się z siłą fizyczną to nie mam pytań.
  Po całym komentarzu widać w ogóle jakąś obsesję na punkcie przemocy…
  To jak z tym pijakiem co na pewno jest też złodziejem “bo każdy pijak to złodziej”.

 12. Jolanta Góralska 17.02.2024 09:40

  Przed rokiem posłów Parlamentu Europejskiego uraczono w sali obrad 9-minutowym tańcem w wykonaniu młodzieży.

  Naśladowczynie gwałcenia powagi instytucji ustawodawczej w Polsce, jako waleczne aktywistki ośmieszyły siebie i powagę Sejmu. Wystawiły swoje spragnione poklasku wdzięki na publiczny widok miotając się w służbie ich ideologii antyprzemocowej męcząc się z materią choreografii na korytarzu, któremu nadały charakter sali treningowej. Grunt to wyczucie wiatru i celu. Zwiastun pogodnych czasów przemawia niewątpliwie przez ten akt zbiorowego (nie)taktu.

 13. MrMruczek 25.02.2024 07:15

  @Katana
  A ile znasz przypadków gwałtu z użyciem przemocy popełnionych przez heteroseksualne kobiety na heteroseksualnych mężczyznach?

  Rozumiem, że sugerujesz przemoc psychiczną, którą bardzo często stosują kobiety wobec swoich mężczyzn. Cóż, natura ma w zwyczaju równoważyć niedoskonałości swoich dzieci – statystycznie słabszą fizycznie od mężczyzny kobietę obdarzyła silniejszą psychiką. Z innej jednak strony analityczny męski umysł powinien przewidzieć pewne relacje wybierając sobie partnerkę. Zatem panowie, aby uniknąć cierpienia psychicznego, pomyślcie nim zdecydujecie się na związek używając mózgu, a nie czegoś innego.

 14. Katana 25.02.2024 11:30

  MrMruczek. Rozumiem, że przemoc psychiczna nie równa się fizycznej… W tej drugiej zawiera się też ta pierwsza a odwrotnie już nie bardzo… Ale to ta pierwsza jest przyczyną drugiej.
  Tak więc: “natura ma w zwyczaju równoważyć niedoskonałości” i także wina za konflikty się rozkłada.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.