Ślub i rozwód poprzez wideokonferencję?

Opublikowano: 31.01.2019 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3454

W środę parlament Estonii zatwierdził projekt nowelizacji ustawy o poświadczeniach notarialnych. Zmiany pozwolą notariuszom poświadczać poprzez wideokonferencję oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, zerwaniu związku małżeńskiego, przyjęciu spadku lub zrzeczeniu się go.

W pierwszej kolejności z takiej możliwości mogą skorzystać tak zwani „elektroniczni rezydenci” dysponujący wirtualnym dokumentem tożsamości oraz obywatele Estonii mieszkający za granicą, których liczba oceniana jest na ponad 130 tys. osób — informuje służba prasowa najwyższego organu ustawodawczego republiki.

W celu zdalnego poświadczenia Izba Notarialna opracowała specjalny program. Wejść do niego można z pomocą osobistej ID-karty lub poświadczenia tożsamości elektronicznego rezydenta.

Notarialnie poświadczyć dokument w trybie wideokonferencji można będzie tylko w pomieszczeniach estońskich placówek dyplomatycznych. Na czas testowania systemu wyznaczono trzy placówki dyplomatyczne: w Helsinkach, New Delhi i Sztokholmie. Poprawki wejdą w życie 1 lutego 2020 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Almuric 01.02.2019 12:04

    W Estonii od dawna działają elektroniczne urzędy, praktycznie wszystko można załatwić zdalnie bez fizycznej obecności w urzędzie, podobnie jest z głosowaniami. To tylko kolejny krok w dążeniu usprawnienia i korzystania z technologii w życiu codziennym…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.