Senat USA przegłosował uchylenie reformy Obamacare

Opublikowano: 13.01.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 375

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował rozpoczęcie procesu uchylenia reformy służby zdrowia odchodzącego prezydenta USA Baracka Obamy znanej jako Obamacare – podaje agencja Sputnik.

Głosy zostały podzielone prawie równo: 51 senatorów głosowało za uchyleniem programu, a 48 opowiedziało się przeciwko. Po głosowaniu Senat poinstruuje komitety w sprawie rozpoczęcia sporządzenia ustawy o uchyleniu Obamacare — podkreśla agencja. Według danych Associated Press środki budżetowe dla uchylenia bazy normatywnej Obamacare zostaną podjęte nie wcześniej niż w przyszłym miesiącu.

„Powinniśmy działać szybko, aby ułatwić sytuację dla Amerykanów” — cytuje agencja republikańskiego senatora Mitcha McConnella po podaniu wyników głosowania.

Reforma służby zdrowia, która otrzymała nieformalną nazwę Obamacare, to jedno z najważniejszych osiągnięć Baracka Obamy na stanowisku prezydenta USA. Reforma polegała na obowiązkowym opłacaniu ubezpieczenia zdrowotnego przez wszystkich nieubezpieczonych Amerykanów z przeznaczaniem zasiłków dla mniej zamożnych. W swoim pożegnalnym przemówieniu Obama podkreślił, że program jest efektywny i zapewnił, że jeśli ktoś będzie w stanie zaproponować lepszy plan reformy służby zdrowia, poprze go.

Ustawa o reformie została przyjęta w 2010 roku głosami samych Demokratów, którzy wówczas kontrolowali Kongres. Następnie Republikanie, którzy zdobyli większość w Izbie Reprezentantów, a później także w Senacie kilkudziesięciokrotnie głosowali za uchyleniem ustawy, lecz nie mogli obejść weta prezydenta.

W społeczeństwie Obamacare ma sprzeczne opinie. Wyniki sondaży pokazują, że połowa Amerykanów uważa, że reformę trzeba uchylić. Jednocześnie dzięki temu programowi około 20 mln osób zostało ubezpieczonych po raz pierwszy.

Prezydent elekt Donald Trump podczas kampanii wyborczej i po zwycięstwie w wyborach wielokrotnie mówił o konieczności zastąpienia programu zdrowotnego Obamy w związku z jego nieskutecznością i wysoką ceną dla nabywców.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. BrutulloF1 13.01.2017 15:24

  I tyle po skutkach rządzenia tego neoliberalnego kmiota. Obamacare – anulowana a:
  – Patriot Act (symbol ucisku) – hula w najlepsze
  – Gitmo (obiecał, że zlikwiduje) – hula w najlepsze
  – na mapie świata przybyło szczególnie sporo nowych upadłych państw
  – w imię wolności i demokracji straciło życie kilka milionów ludzi.

 2. Light 13.01.2017 19:57

  Trump mówił, żeby zastąpić Obamacare “czymś świetnym” (“something great”). Powtarzał to parokrotnie bez słowa więcej na ten temat i paru dziennikarzy próbowało go o to spytać. Bez reakcji, jak gdyby nie było tematu.
  Donald Trump to populista i biznesmen. Sądzę, że w Białym Domu są tak doświadczeni gracze, że ten facet będzie laleczką (nawet, jeżeli nieco wymagającą do kontrolowania).

 3. BrutulloF1 14.01.2017 09:39

  Wolę populistę niż pospolitego zbrodniarza uhonorowanego Noblem (chyba za krwiożerczość).
  Trump oprócz wyzysku nie stosował wobec ludzi przemocy fizycznej nie mówiąc już o zabijaniu. MA dopiero szansę się umaczać we krwi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.