Rząd nie zwiększy zakresu retencji danych

Opublikowano: 07.02.2023 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2981

Rząd zadeklarował wycofanie pomysłu rozszerzenia obowiązku gromadzenia danych o użytkownikach na dostawców poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych. Nie będzie też przepisu, który mógł oznaczać konieczność zaszywania backdoorów do szyfrowanych usług. Za miesiąc ma się odbyć wysłuchanie publiczne w sprawie projektu. Jednak stary problem, tj. zbyt szeroki zakres retencji danych, do której zobowiązani są obecnie operatorzy telekomunikacyjni, pozostaje aktualny.

W opinii do projektu PKE Fundacja Panoptykon podkreśliła, że obowiązujący obecnie zakres retencji danych telekomunikacyjnych jest zbyt szeroki i przez to sprzeczny z przepisami i orzecznictwem Unii Europejskiej. A zatem sprzeczne byłoby także rozciągnięcie obowiązku przechowywania danych na podmioty świadczące „usługi komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numerów” (czyli właśnie m.in. poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych). Co więcej, miały być one zobowiązane do przechowywania „danych jednoznacznie identyfikujących użytkownika” (dookreślenie, że mają to być np. numery IP, nie sprawiłoby wprawdzie, że projekt stałby się zgodny z prawem, ale byłoby przynajmniej wiadomo, o jakich zagrożeniach rozmawiamy).

W swojej opinii Panoptykon nie jest osamotniony. Niespodziewanego sojusznika zyskał w Ministerstwie ds. Unii Europejskiej, które w swoim stanowisku do projektu również zwróciło uwagę na problemy z retencją danych. Sprawa postawiła też do pionu ekspertów od cyberbezpieczeństwa.

Rząd jednak zlekceważył krytyczne opinie. Dopiero nagłośnienie problemu w mediach sprawiło, że zadeklarowano wycofanie się z pomysłu dalszego ułatwienia służbom sięgania po naszą komunikację elektroniczną.

Fundacja cieszy się, że (prawdopodobnie) nie będzie gorzej, ale to nie rozwiązuje istniejących problemów. Od lat zwraca uwagę, że polskie służby mają zbyt swobodny dostęp do danych telekomunikacyjnych, czyli np. lokalizacji naszych urządzeń mobilnych czy listy osób, z którą kontaktujemy się przez telefon. I skwapliwie z niego korzystają. W samym 2021 r. uprawnione do tego służby pozyskały dane telekomunikacyjne ponad 1,8 mln razy (a liczba ta nie obejmuje zapytań o to tzw. dane abonenckie, czyli do kogo należy dany numer).

Problemy są dwa. Pierwszy to zbyt szeroko zakreślony obowiązek retencji (przechowywania danych), na który zwróciło uwagę Ministerstwo ds. UE – bo dotyczy wszystkich użytkowników, a nie tylko osób podejrzewanych o przestępstwa. Operatorzy telekomunikacyjni wciąż muszą przez 12 miesięcy przechowywać informacje o tym, do kogo dzwonisz, jak się przemieszczasz i z jakiego numeru IP korzystasz.

Drugi problem to brak realnej kontroli nad służbami, które mogą sprawdzać, kogo chcą i kiedy chcą.

Podkreślmy, co to oznacza w praktyce: służby kilkoma kliknięciami, bez potrzeby pytania sądu o zgodę, mogą sprawdzić, do kogo obywatel dzwonił i gdzie się przemieszczał (z telefonem w kieszeni) przez ostatni rok. A on nawet się o tym nie dowie. Z tym rząd jak na razie nie planuje nic zrobić.

Nie wiadomo, dlaczego rząd zignorował opinię własnych specjalistów od zgodności polskich przepisów z prawem Unii Europejskiej, a przejął się przesadzonymi nagłówkami z portali informacyjnych. Jak mówi stare porzekadło, nie ma tego złego… Ale byłoby lepiej, żeby rząd reagował na rzetelne opinie ostrzegające przed zagrożeniami, a nie te wydumane, podbijane w nagłówkach portali żyjących z kliknięć. W każdym razie Fundacja Panoptykon zapowiada, że będzie dalej robić swoje.

Autorstwo: Anna Obem
Współpraca: Wojciech Klicki
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.